EFSA : Neophodan je bolji tretman životinja u transportu

BEOGRAD – Životinjama je tokom transporta potrebno obezbediti više prostora, odgovarajuću temperaturu kao i da ta putovanje bude što kraće, kažu iz Evropske agencije za bezbednost hrane (EFSA).

Naučna mišljenja i preporuke koje je iznela EFSA ući će u tekuću reviziju zakonodavstva EU o dobrobiti životinja.

Pet naučnih mišljenja, koje je zatražila Evropska komisija doneta su nakon istrage o zaštiti životinja u transportu, od malih preživara, kao što su ovce i koze, do većih životinja kao što su kopitari i goveda.

Identifikovane su različite posledice po dobrobit koje životinje mogu iskusiti tokom različitih faza transporta, ukljucujući stres, produženu glad i žeđ, probleme mirovanja i ograničenje kretanja, navodi se na sajtu Euractiv.com

Prema rezultatima ovih istraživanja izneta su mišljenja da je obezbeđivanje više prostora, snižavanje maksimalnih temperatura i svođenje vremena putovanja na minimum potrebno za poboljšanje dobrobiti životinja tokom transporta.

Takođe je utvrdeno da za životinje koje se prevoze u kontejnerima, ukljucujući živinu i zečeve, za trajanje putovanja treba uzeti u obzir sve vreme dok se životinje drže u kontejnerima.

Šef odeljenja za procenu rizika EFSA-e Giljem de Seze, naglasio je da briga i primene mera za dobrobit životinja „ne samo da smanjuju nepotrebnu patnju, već i pomažu da se životinje učine zdravijim“.

„Ovo je ključni element za bezbednost lanca ishrane s obzirom na bliske veze između dobrobiti životinja, zdravlja životinja i bolesti koje se prenose hranom, u skladu sa principima kojima je EFSA posvećena“, rekao je on.

Šefica grupe za kampanju „Saosećanje u svetskoj poljoprivredi EU“ Olga Kikou, kaže da su nalazi EFSA „upravo potvrdili ono što su građani sve vreme znali – da životinje pate tokom transporta i da zakonodavstvo EU to ne prepoznaje“.

Nalazi i preporuke EFSA će moći da se unesu u tekuću reviziju Evropske komisije o zakonodavstvu o dobrobiti životinja, koja se sprovodi u okviru vodeće politike EU o hrani, a čineći to, izvršna vlast EU ima za cilj da uskladi zakonodavstvo sa najnovijim naučnim dokazima, proširi njegov obim, olakša njegovo sprovođenje i na kraju obezbedi viši nivo dobrobiti životinja.

Predlog Komisije se očekuje u drugoj polovini 2023. godine.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com