U trendu

Fabrici: Srpska ekonomija razvija se i raste

BEOGRAD – Srpska ekonomija razvija se i raste, izjavio je danas šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici podsetivši da je Srbija za to dobila i međunarodna priznanja, kao što je zauzimanje 44. mesta na Duing biznis listi.

Fabrici je na predstavljanju 12 Sive knjige kazao da je evropska integracija Srbije realnost, što se vidi i kroz brojke i u tom smislu naveo da je za prva tri kvartala u Srbiji bilo 1,6 milijarde evra direktnih investicija iz EU, a da 68 odsto trgovinske razmene Srbija ima upravo EU.

Naglasio je da je birokratija veliki deo ekonomije i kazao da na smanjenju birokratskih procedura treba raditi i dalje kako bi Srbija zabeležila još veći napredak, jer poboljšanje poslovne klime dobro je i na centralnom i lokalnom nivou, a osim za investicije, znači i za život građana.

„Srbija ima priliku da bude još atraktivniji igrač kao najveća zemlja u regionu“, kaao je Fabrici i dodao da su preporuke NALED- a od velike važnosti i da poslovna udruženja treba da razmatraju sve preporuke, među kojima je i ukidanje deviznog poslovanja.

EU veoma podržava sve što NALED radi u Srbiji, kazao je Fabrici i dodao da srpska ekonomija postaje izdržiljivija i konkurentnija, što je neophodno za članice EU.

Istakao je da proširenje EU ponovo aktivirano, što se, kako kaže, moglo videti u prethodnih desetak dana, kada se govorilo i o pokretanju dijaloga Beograd sa Prištinom, ali i o novoj metodologiji.

„EU je deo svakodnevnog života u Srbiji u demokratiji, ekonomiji, bezbednosti i radujemo se onome što Srbija može da uradi u privredi u 2020. godini“, kazao je Fabrici.

Zamenica ambsadora Nemačke u Srbiji Dorotea Giselman istakla je da su Srbija i Nemačka veoma bliski partneri, koji proslavljaju i 20 godina razvoja saradnje.

Navodeći da je Nemačka najbolji spoljnotrgovinski partner Srbije, Giselman je kazala da je Srbija dobra zemlja za investiranje, a da u njoj posluje 240 kompanija iz Nemačke.

„Mi smatramo da je veoma važan deo posla da ohrabrimo partnere iz Srbije da nastave sa svojim hrabrim reformama i ojačajaju poslovnu sredinu kao područje za investicije“, kazala je Giselman.

Otpravnica poslova u Ambasadi Velike Britanije Rebeka Fabrici kazala je da je prvi zajednički projekat Britanskog fonda za upravu i NALED-a u kojem je učestvovala “eBeba”, što je za nju i lično mnogo interesantno, jer ima dva sina sa po dva državljanstva, a živeli su u tri različite zemlje i suočili se sa različitim birokratskim problemima.

„Reforme koje eliminušu suvišnu birokratiju su važne i za poslovno okruženje i za dobrobit građana“, kazala je Fabrici i dodala da je ponosna što je Velika Britanija najveći donator kada je u pitanju eUprava u Srbiji.

Kako kaze, Britanija je podržala projekte vladavine prava, nezavisnosti medija u vrednosti od više 60.000 funti, a oblasti u kojima bi Velika Britanija i Srbija mogle više da sarađuju su pre svega trgovina i investicije.

„Naši trgovinski odnosi imaju još veći potencijal, a bavićemo se i edukacijom, klimatskim promenama…“, kazala je Fabrici.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.