U trendu

Najluđa ideja novog turskog sultana — seče Rusiju tamo gde je najtanja (video)

Istanbulski kanal koji će proći evropskim delom turske prestonice je jedan od najkrupnijih projekata XXI veka. Iza velikog projekta stoji i veliki čovek — turski predsednik Redžep Tajip Erdogan koji je obećao da će Istanbul „postati grad kroz koji će proći dva mora“.

Pre dva meseca u Turskoj je održan referendum o promeni Ustava kojim je ukinuto mesto premijera, a predsednik je dobio još veće ingerencije. Jedno od obećanja novog „sultana“ Redžepa Tajipa Erdogana je bilo intenziviranje rada na izgradnji Istanbulskog kanala.

https://www.youtube.com/watch?v=q9aKoBeQDiM

Još je turski sultan Sulejman Veličanstveni (1520-1566) razmišljao o izgradnji kanala paralelnog Bosforu i Dardanelima. Ta ideja se prvi put čula iz usta aktuelnog predsednika za vreme predizborne kampanje 2011. godine. On je tada obećao da će realizovati nekoliko grandioznih infrastrukturnih projekata od kojih je najambiciozniji izgradnja novog kanala koji će povezivati Crno i Mramorno more kako bi se rasteretio Bosfor i omogućio prolaz brodovima velike tonaže. Taj projekat je odmah nazvan „ludim“ zbog cene (minimum 50 milijardi dolara) i složnosti reljefa. Jedno vreme taj projekat nije bio u žiži javnosti, ali Erdogan ga je „oživeo“ — postao je deo njegovog velikog programa.“

Izrada tehničko-ekonomske izvodljivost projekta kanala završena je još u decembru 2015. godine, a 2016. godine Parlament je usvojio zakon o dodeli zemlje za njegovu izgradnju. Čak su prošle godine Turska i Panama potpisali sporazum o saradnji radi razmene iskustva u upravljanju i izgradnji kanala.

Izvesno je da će Istanbulski kanal biti širok 500 i dubok 30 metara, dok će mu dužina biti između 45 i 50 kilometara. Dnevno će njime prolaziti od 150 do 160 brodova. U ovom trenutku „Suecmaks“, najveći brod koji prolazi kroz Bosfor i Dardanele, može da preveze milion barela nafte. U slučaju izgradnje alternativnog kanala maksimalna širina broda može se povećati do tankera klase VLCC, koji je dva puta veći od „Suecmaksa.

Mnogi stručnjaci sumnjaju u isplativost tog projekta. Treba reći da nije samo u pitanju kopanje kanala, već i izgradnja 6 mostova i tri veštačka ostrva na izlazu iz Mramornog mora u Crno more.

„Plovidba Bosforom će biti prekinuta. Ljudi će početi da se bave vodenim sportovima, biće izgrađen sistem gradskog saobraćaja i Istanbul će se vratiti svojim starim danima“, izjavio je Erdogan 2012. godine.

Postoji sumnja da turski predsednik ne gleda samo finansijski interes. Vrlo moguće je da Ankara želi da povrati punu kontrolu nad pomorskim saobraćajem iz Crnog mora u Egejsko more.

Plovidba Bosforom je regulisana konvencijom Montre iz 1936. godine. Značaj te konvencije zasniva se na tome da Turska ne sme na svoju ruku da zatvori crnomorske moreuze sve dok ne stupi u rat sa određenom zemljom, čiji brodovi žele tuda da prođu. Što se tiče komercijalnih brodova, oni uživaju potpunu slobodu prolaza i plovidbe kroz moreuze u bilo koje doba dana „pod svakom zastavom i sa svakom vrstom tereta“. Konvencija daje pravo Turskoj da naplati taksu svakom brodu koji prolazi kroz moreuze radi pokrivanja troškova sanitarne kontrole, navigacione zaštite i za izdržavanje spasilačke službe. Kako će biti sa novim kanalom, tek ćemo videti, prenosi Sputnjik.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.