U trendu

Počinje pilot projekat UNDP za jeftiniji i lakši transfer doznaka iz inostranstva

Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), u saradnji sa Gradom Nišom i uz podršku Vlade Srbije, počinje sprovodjenje pilot projekta čiji je cilj da, korišćenjem inovativne blokčejn (blockchain) tehnologije, olakša i pojeftini transfer doznaka od  fizičkih lica u inostranstvu ka individualnim primaocima u Srbiji, saopštio je danas UNDP.

U partnerstvu sa irskom softverskom kompanijom „AID:Tech“ iz Dablina, UNDP će omogućiti primaocima da dobiju doznake direktno, bez posrednika, uz znatno niže troškove transfera u odnosu na aktuelne tržišne cene za transfer novca putem posrednika, navedeno je u saopštenju.

Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj Grada Niša izabraće putem Javnog poziva do 200 primalaca i njihovih 200 pošiljalaca, koji su do sada slali doznake putem bankarskih ili drugih transfera.

Kako je objašnjeno, primaoci će dobiti specijalne digitalne vaučere-identifikacione kartice, a sredstva dobijena ovim putem moći će da iskoriste dvojako: za plaćanje računa za komunalne usluge i za kupovinu namirnica u pet transparentno izabranih lokalnih domaćih maloprodajnih objekata u Nišu.

Očekuje se da će ukupna vrednost transakcija učesnika biti do 20.000 dolara i da će do juna 2018. godine, celokupna poslata novčana suma biti iskorišćena za namirnice i izmirenje dospelih računa.

Iz UNDP-a navode da se primenom blokčejn tehnologije omogućava puna transparentnost transakcija, jer se uneti podaci ne mogu falsifikovati, a svaka promena se trajno beleži i može biti proverena na kompjuterima širom  sveta.

Predvidjeno je da se, nakon uspešno sprovedenog pilot projekta u Nišu, proširi primena blokčejn tehnološkog rešenja na druge aspekte rada javnih institucija, poput distribucije socijalne pomoći, penzija i slično.

Ocenjeno je i da projekat daje doprinos digitalizaciji, kao jednom od strateških prioriteta Vlade Srbije, uz uvodjenje visokih standarda transparentnosti i odgovornosti u radu javnih institucija.

Pored toga, doprinosi se ostvarenju globalnih Ciljeva održivog razvoja, a posebno cilja broj 10 – smanjenje nejednakosti, koji predvidja da se do 2030. godine, na svetskom nivou, smanje troškovi transfera migratornih doznaka na manje od tri procenta.

Prema podacima Narodne banke Srbije, skoro 800.000 ljudi u Srbiji prima novac iz inostranstva.

U proseku je svaki primalac tokom 2016. godine primio 3.370 evra, što pokazuju samo podaci o uplatama putem bankarskih i sličnih finansijskih transfera, a ukupna suma transfera u praksi je znatno veća, jer se deo novca šalje i na druge, neregistrovane načine.

U zavisnosti od zemlje pošiljaoca, troškovi slanja novca u Srbiju mogu biti i veći od 10 odsto.

Srbi u dijaspori godišnje pošalju u svoju zemlju oko 2,7 milijardi evra putem doznaka, uključujući i devizne penzije onih koju su radili u inostranstvu.

Ukupno, doznake predstavljaju oko devet odsto BDP-a, u poredjenju, na primer, sa 5,4 odsto BDP-a koliko su u 2016. iznosile direktne strane investicije.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.