U trendu

Pregovori o izmeni Izbornog zakona BiH ulaze u završnu fazu

SARAJEVO – Tehničke izmene Izbornog zakona BiH, koje se tiču finansiranja izbora i izborne kampanje, veće transparentnosti biračkog spiska, imenovanja biračkih odbora, skeniranja glasačkih listića i slično trebalo bi da budu usvojene, bez obzira da li će biti postignut dogovor o načinu izbora članova Predsedništva, federalnog i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Ovu poruku članovima Interesorne radne grupe za izmenu izbornog zakonodavstva preneli su međunarodni posrednici Metju Palmer i Angelina Ajhorst.

Među strankama iz Srpske i Federacije nema saglasnosti da li tehničke izmene treba usvojiti posebno ili u paketu s političkim.

Pregovori o izmeni Izbornog zakona ulaze u završnu fazu. Međunarodni medijatori su pred domaće političke lidere stavili svoje predloge, prvenstveno kako da se tehnički poboljša i zaštiti izborni proces. Između ostalog, predlažu optičko skeniranje glasačkih lčistića.

Član Interesorne radne grupe PS BiH za izmene izbornog zakonodavstva Snježana Novaković Bursać rekla je da su SNSD i Srpski klub zainteresovani za poboljšanje izbornog procesa, ali da nisu spremni da prihvate eksperimentalna rešenja za koja se ne zna da li su provodiva i da li će unapediti taj proces.

Sve je potrebno uraditi u februaru da bi u martu, najkasnije u aprilu, Parlamentrana skupština usvojila izmene Izbornog zakona jer se u maju raspisuju izbori.

Novaković Bursać kaže da je stanovište predstavnika SNSD-a i Srpskog kluba da se ne mogu izjašnjavati o ovom paketu, jer za njih izmene i dopune zakona podrazumevaju, pre svega, postizanje političkog dogovora o ključnim pitanjima koji su locirani u Federaciji.

„Nisam sigurna da ima političke volje da se ide na ‘tehničke izmene’. Nema od HDZ-a i vladajućih stranaka iz Republike Srpske, mislim na SNSD, volje za to, a stranke iz opozicije iz Republike Srpske i FBiH su za ovaj paket“, rekla je Alma Čolo, član Interresorne radne grupe.

Branislav Borenović (PDP) član Interresorne radne grupe kaže da je tehnička dimenzija vrlo važna, možda čak i suštinska izmena Izbornog zakona.

“ Čekajući tu političku dimenziju, mislim da treba tragati ka tome da se uvaže ovakve izmene i dopune“, istakao je Borenović.

Borenović danas bezuspešno „pegla“ jučerašnje izjave kolega opozicionara Nenada Nešića i Mirka Šarovića koji su rekli da pristaju na izbor člana Predsedništva bez etničkog predznaka, dok je stav SNSD-a i njegovih partnera da se bira Srbin ili ostali. Ni Borenović nije jasan, prenela je Srna.

„Možda nije bila dobra interpretacija, naš stav je i ostajem pri tome, da je Republika Srpska jedna izborna jedinica koja bira svog člana Predsedništva BiH sa ili bez etničke odrednice“, kaže Borenović.

Politički dogovori o izmeni Izbornog zakona ostavljeni su za Neum, gde će deo bošnjačkih i svi relevantni hrvatski zvaničnici pod medijacijom SAD i EU pokušati da postignu dogovor.

U suprotnom, održavanje izbora je pod znakom pitanja, a Federacija i dalje ostaje nefunkcionalni deo BiH.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.