U trendu

Samit zemalja Pacifika bez dogovora o zajedničkom saopštenju

Svetski čelnici na samitu Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEK) u Papu Novoj Gvineji nisu uspeli da se dogovore o završnom saopštenju ukazujući na podele izmedju globalnih sila SAD i Kine.

Čelnici 21 zemlje na samitu APEK-a u Port Morzbiju u Papu Novoj Gvineji s teškoćom su pokušavali da premoste razlike oko uloge Svetske trgovinske organizacije koja upravlja medjunarodnom trgovinom.

Saopštenje će izdati predsedavajući samita premijer Papue Nove Gvineje Piter O’Nil.

„Ceo svet je zabrinut“ zbog tenzija izmedju Kine i SAD,  rekao je O’Nil novinarima koji su ga opkolili kada je potvrdio da neće biti izdato zajedničko saopštenje.

Kanadski premijer Džastin Trudo rekao je novinarima da postoje razlike izmedju nekoliko zemalja uključujući Kinu i SAD. Nacrti završnog dokumenta u koje je imala uvid agencija AP pokazuju da su SAD želele oštru osudu nefer trgovinske prakse za koju optužuju Kinu.

Dvodnevni samit obeležen je oštrim sukobima i pokazao je rastući rivalitet izmedju Kine i Zapada za uticaj u obično zanemarenom Južnom Pacifiku.

Tokom uzastopnih govora kineskog predsednika Si Djinpinga i potpredsednika SAD Majka Pensa na sastanku istaknuta su neslaganja dve zemlje oko protekcionizma, trgovine i borbe za uticaj na Pacifiku.

Pens je naveo da poštuje Si Djinpinga i Kinu ali je istovremeno oštro kritikovao Kinu, drugu po veličini svetsku privredu, zbog kradje intelektualne svojine, prisilnog transfera tehnologije i nefer trgovinske prakse.

Si je rekao da je svet suočen sa izborom izmedju saradnje i konfrontacije dok rastu protekcionizam i unilateralizam. On je rekao da pravila globalnih institucija ustanovljenih posle Drugog svetskog rata kao što je Svetska trgovinska organizacija ne treba da budu prilagodjavana iz sebičnih razloga.

Pens je rekao novinarima da je tokom vikenda imao dva otvorena razgovora s Sijem koji treba da se sastane s predsednikom SAD Donaldom Trampom na samitu Grupe 20 krajem ovog meseca u Buenos Ajresu.

„Danas postoje razlike. One počinju s trgovinskom praksom, carinama i kvotama, prisilnim transferima tehnologije, kradjom intelektualne svojine. One idu i dalje od toga i odnose se na  slobodu plovidbe u morima, brizi za ljudska prava“, rekao je Pens i dodao da su SAD zainteresovane za bolje odnose ali da „mora da bude promena“ s kineske strane.

Si je odgovorio da je dijalog važan.

Kina i SAD su upletene u trgovinski rat koji bi, prema mišljenju eksperata, mogao biti katastrofalan za svetsku ekonomiju. Vašington je prethodnih meseci uveo niz carina na robu uvezenu iz Kine, na šta je Kina odgovorila recipročnim merama.

„Istorija nas uči da niko nema koristi od konfrontacije, bila ona u formi hladnog rata, vrućeg rata ili trgovinskog rata. Pokušaji da se podignu brane i slome bliske ekonomske veze su protivni zakonima ekonomije i istoriji. To je kratkoročni pristup osudjen na propast“,  rekao je juče Si.

Učesnici tih godišnjih skupova se za zvanično grupno fotografisanje oblače u šarene košulje, različite svake godine, koje bi trebalo da odraze nacionalne boje zemlje-domaćina sastanka. Neki od zvaničnika su pokušavali da izbegnu taj usputni dogadjaj koji nazivaju „slilkanje u blesavim košuljama“ („silly shirts“ photo).

Taj običaj su uvele SAD, 1993. godine, na prvom skupu APEK na nivou šefova država koji su bili zamoljeni da poskidaju kravate da bi „atmosfera bila opuštenija“, dok su naredni domaćini APEK razvili tu ideju i uveli oblačenje u šarene košulje što se uvrežilo na tim skupovima „da bi svi bili isti“.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.