U trendu

Udar Londona na novinare i uzbunjivače

Zatvor od 14 godina i optužba za špijunažu mogli bi obeshrabriti Britance koji ubuduće pomisle da bi mogli u javnom interesu objaviti ili preneti inkriminišuće podatke

U digitalno doba, preplavljeno lažnim vestima, među kojima je sve teže prepoznati istinitu informaciju, čini se da činjenice konstantno gube na vrednosti. Stoga tačno i fer izveštavanje nikada nije bilo potrebnije. Umesto toga, reklo bi se da za novinarstvo, prvenstveno britansko i njihove buduće uzbunjivače – ledeno doba tek dolazi.

Ostrvljane samo što je šokirala vest o novom zakonu o masovnom nadzoru koji je, kako ga je Edvard Snouden opisao, najekstremniji u istoriji zapadne demokratije. Tek što su se pravnici potrudili da omoguće britanskim službama da prate internet aktivnosti svih građana, ma koliko obični bili, novi metak ispaliće, sve su prilike – pravo u novinarsko srce.

Komisija, za koju kažu da je nezavisno telo stvoreno da reformiše zakone o državnim tajnama, objavila je dokument kojim predlaže načine kojim će više zaštititi zvanične podatke. Ovi pravnici su, dakle, došli na ideju da će podatke koji su u digitalnom dobu ranjivi zaštititi tako što će krivično goniti svakoga ko je objavio obaveštajnu ili spoljnopolitičku činjenicu zasnovanu na curenju informacija. To zapravo znači da bi reporteri i oni koji su im dostavili informacije ubuduće mogli u zatvoru provesti 14 godina žigosani kao špijuni, sve i da je ono što su objavili u javnom interesu ili da ne nanosi nikakvu štetu…

Autor: Ljiljana Vujić, Politika

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.