U trendu

Cinema Komunisto

Žanr: dokumentarni
Trajanje: 100 min.
Premisa: Kada stvarnost odstupi od zamišljenog scenarija, ko bi odoleo a da na filmu ne stvori zemlju snova?

Likovi: Steva Petrović, Dragiša – Gile Đurić, Aleksandar – Leka Konstatinović, Veljko Bulajić, Velimir – Bata Živojinović, Dan Tana, Ranko Petrić, Vlasta Garvik
Scenario: Mila Turajlić
Režija: Mila Turajlić

SINOPSIS
Leka Konstantinović bio je lični kinooperater jugoslovenskog predsednika Tita trideset dve godine. U tom periodu on je Titu prikazao ukupno 8.801 film. Zajedno s jugoslovenskim režiserima, filmskim glumcima i direktorima filmskih studija on govori o tome kako je maršal Tito (1892-1980) koristio filmsku industriju da stvori "zvanični narativ" nove države – Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Pomoću odlomaka iz desetina zaboravljenih jugoslovenskih filmova ovaj film govori o Jugoslaviji na način na koji ona nikada nije ispričana na filmskom platnu.
Kombinovanjem ekskluzivnog arhivskog materijala film prikazuje zemlju koja možda kao takva nije ni postojala. Od natrule scenografije u "gradu duhova" u koji se pretvorio nekadašnji moćni "Avala film" do predsednikove privatne sale za projekcije pratimo čoveka koji je svake noći opsesivno gledao filmove, dok je danju, upravljajući zemljom, čitao, pa čak i redigovao scenarija budućih filmova. Dodatni sjaj celoj priči daju filmske zvezde poput Ričarda Bartona, Sofije Loren i Orsona Velsa, koji nastupaju u velikim produkcijama koje finansira država.
"Nema problema", bio je standardni odgovor na sve režiserove zahteve – bilo da se radilo o vojnicima koji su ceo vojni rok odslužili kao statisti u ratnom filmu ili o dizanju u vazduh kompletnog mosta za potrebe filma, kasnije nominovanog za Oskara. Film je sastavljen od odlomaka iz preko 60 igranih filmova pomešanih sa sećanjima učesnika, zabavnim anegdotama i zanimljivim detaljima. Posle Titove smrti počinje raspad celokupne jugoslovenske filmske industrije koji, deceniju kasnije, prati i raspad cele zemlje. Danas su ostali samo oronuli filmski studiji koji svakim danom propadaju sve više i filmski zapisi, izmišljeni ili verodostojni, o zemlji koja više ne postoji.
O FILMU
Film istražuje mit koji je stvorio Jugoslaviju, predsednika Tita, čoveka koji je režirao tu zamišljenu priču, i način na koji su se slika i realnost razišli sve do konačnog kolapsa – iza kog su ostali scenografija koja truli i filmski inserti o zemlji koja više ne postoji.
O REŽISERU
Mila Turajlić (scenarista i reditelj)
Diplomirala je na London School of Economics i stekla diplomu iz politike i međunarodnih odnosa, kao i na Odseku za filmsku i televizijsku produkciju Fakulteta dramskih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu. Tokom studija osnovala je nevladinu organizaciju koja je na Beogradskom univerzitetu podučavala debate, učestvovala je u brojnim debatnim turnirima i osvojila nagradu kao najbolji govornik na Debatnom šampionatu evropskih univerziteta u 2001. godini. Politička realnost postrevolucionarne Srbije okrenula ju je ka pravljenju filmova u uverenju da će umetnost uvek biti subverzivnija od politike.
Sa stipendijom "Majkl Pikok" završila je master studije na London School of Economics u oblasti medija i komunikacije. Potom je specijalizirala dokumentarni film na Univerzitetu La Femis u Parizu. Tokom 2000. godine sarađivala je s dvostrukim dobitnikom Oskara u kategoriji kratkog dokumentarnog filma, Tonijem Švarcom, u Njujorku. Posle stažiranja kod šefa dokumentarnih programa na BBC-ju tokom 2004. godine, radila je u Wilton Films u Londonu kao asistent producenta i istraživač za serije za Discovery Europe/Discovery Times i francuski ARTE.
Od tada stiče iskustvo radeći kao asistent režije i koordinator produkcije ("Apocalipto", režija Mel Gibson, "Fade to black", režija Oliver Parker, "Brothers Bloom", režija Rajan Džonson, "Human Zoo", producent Lik Beson). S ciljem da se domaćoj publici približe kvalitetni dokumentarni filmovi, 2005. pridružila se osnivačima festivala dokumentarnog filma "7 veličanstvenih".
"Cinema Komunisto" je njen prvi dugometražni dokumentarni film. Tokom četiri godine rada na filmu, on je bio odabran za Archidoc, razvijan na "Discovery Campus Masterschool" 2006, Docu Talents of the East u Karlovim Varima 2008, IDFA Academy Summer School 2008. i Berlin Talent Campus 2009.
Oficijelni sajt

Premijera: Festival dokumentarnog filma "7 veličanstvenih"

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar