U trendu

Libera muzika

„…Drive my dead thoughts over the universe, Like wither“d leaves, to quicken a new birth…“, Oda zapadnom vetru (Ode to the West Wind), Šeli (P. B. Shelley).
Jedna od sila koje imaju najjači uticaj na stvaranje bilo koje vrste umetnosti jeste moć umetnosti da komunicira širom sveta. Umetnost je jedini jezik koji se razume u svim delovima sveta, koji ruši granice religije, kulturnog nasleđa, rase i roda. Bez obzira na to da li se izražava rečima, bojama, pokretima tela ili zvukom, glavna poruka je uvek ista, a to je potreba ljudske duše za samoizražavanjem.

S tom idejom formirano je novo udruženje pod nazivom „Libera musica“, koje čine mladi muzičari iz šest različitih zemalja: Srbije i Crne Gore, Grčke, Italije, Poljske, Rusije i Izraela. Zajednička im je ideja da svoju ljubav prema umetnosti podele među sobom, ali i sa ostatkom sveta. Svih šestoro članova učestvovalo je na muzičkom festivalu u Italiji leta 2002. u gradu Kazalmađoreu, gde im se rodila ideja o osnivanju društva za negovanje kamerne muzike.

Posebna karakteristika ove grupe muzičara jeste to da su svi studirali u inostranstvu – SAD i Kanadi, i imali priliku da se razvijaju na međunarodnoj sceni. Njihov cilj je da to što su naučili podele sa drugim muzičarima iz svojih zemalja i da povežu kulture zemalja iz kojih su potekli.

Prvi zajednički koncert grupe „Libera musica“ u Beogradu održan je u petak, 20. juna, u Studentskom kulturnom centru s početkom u 19 časova. Početak večeri obeležio je trio iz Srbije i Crne Gore sa Sanjom Petričić za klavirom. Ova mlada pijanistkinja završila je studije na Konzervatorijumu za muziku u Oberlinu, Ohajo. Trio – klavir, violončelo i flauta, izveo je poznata dela kompozitora Karla Marije Vebera.

Sledeću grupu činili su gosti iz Grčke – dvojica mladića na gudačkim instrumentima. Konstatinos Pavlakos (violina) i Antonis Pracinakis (violončelo) izveli su dela kompozitora Zoltana Kodalja.

Zatim su mlade Poljakinje Katarina Mošicka (klavir) i Marija Mačovska (violina) na najbolji način zatvorile prvi deo koncerta – etidom Kamija Sen-Sansa.

U nastavku koncerta pojavili su se Adrijel Šmit (violončelo) i Tajsija Puškar (klavir). Mladi par muzičara, Izraelac i Moldavka, zajedno je izveo dela Dmitrija Šostakoviča.

Finale koncerta bilo je rezervisano za mladog Italijana Đakoma Batarina na klaviru; on je maestralno izveo „Špansku rapsodiju“ Franca Lista.

Ovi mladi ljudi predstavili su se Beogradu u najlepšem svetlu i pokazali nam da smo i mi, posredstvom naših talenata, deo sveta.

Korisni linkovi:
Jugokoncert
Konzervatorijum u Oberlinu

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.