U trendu

O filmu „Avijatičar“ (1)

„Po prirodi sam perfekcionista i izgleda da teško dopuštam da išta prođe u polusavršenom stanju. Ukoliko sam u nečemu pogrešio, bilo je to u tome što sam previše radio i što sam previše toga radio vlastitim rukama“, rekao je Hauard Hjuz.

Hauard Hjuz je jedan od najintrigantnijih likova 20. veka – uticajan inovator, nemilosrdan industrijalac, glamurozni filmski producent i sveprisutni američki preuzimatelj rizika. Međutim, on je sebe doživljavao primarno kao avijatičara. Martin Skorseze usredsredio se u filmu „Avijatičar“ na najplodnije razdoblje Hjuzovog života – od sredine dvadesetih do četrdesetih, kad su ga njegova strast i hrabrost proslavile i u svetu avijacije i u svetu filma. Bilo je to doba inovacija, ljubavi i okrutne bitke u poslovnom svetu, otkrivanja cene slave, sreće i sopstvene opsesije savršenstvom.

Skorseze je snimio film o čoveku fasciniranom tehnologijom i ličnim snovima o budućnosti. Za te potrebe ponovo je stvorio svet u kojem je Hjuz živeo. Spojio je digitalnu tehnologiju sa klasičnim tehnikama osvetljavanja, kostimografije i scenografije, kao i sa minijaturama iz dvadesetih, tridesetih i četrdesetih godina.

Leonardo di Kaprio glumi Hauarda Hjuza, koji u ranoj mladosti rešava da nasleđeno bogatstvo uloži u snimanje filma „Hell“s Angels“ o Prvom svetskom ratu. Hjuz je bio producent svog filma, izveo sve vratolomije i dizajnirao posebnu letelicu za potrebe tog filma, uništio više opreme nego ijedan filmski stvaralac tog vremena – i ušao u svet slavnih.

Nakon što je osnovao „Hughes Aircraft Company“ i hrabro postavio nekoliko rekorda u brzini, postao je najpoznatiji američki letač posle Čarlsa Lindberga. Dugo je sanjao o izgradnji najvećeg aviona na svetu, leteće lađe poznate pod imenom Herkul. Bio je poznat po svom bogatstvu, neustrašivoj briljantnosti i romantičnim izletima, ali i duhovnoj potrazi za budućnošću.

Sutra čitajte više o filmu.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.