U trendu

The Experiment

More, skok veselog delfina, krik galeba koji nas vodi između visokih litica o koje se razbijaju talasi i oronuli brod srastao sa stenama i drvećem lepši su deo uvoda u ovu fantastičnu avanturu.
Lea Nikols (Lea Nichols), glavna junakinja ove igre, budi se u maloj sobi u već spomenutom brodu, vidno umorna i veoma začuđena. Pročitavši pismo koje prvo pronalazi, shvata da stvari na brodu nisu baš kao što bi trebalo da budu, to jest da na brodu nema nikoga osim nje. Svesna je jedino kamere koja je prati, a iza koje ste vi. Tako otprilike počinje radnja ove avanture. A sada da krenemo redom. Na samom početku igre proći ćete jedan mini uvodni deo, u kome vam Lea objašnjava kako treba koristiti kameru. Nemojte očekivati neko dugačko objašnjenje; sve što morate da znate saznaćete upravo kad bude vreme da to i upotrebite.
Sama igra, tj. način upravljanja glavnim likom, prilično je neobična. Ovde ne postoji klasično point’n click upravljanje likom, već Leu vodite paljenjem i gašenjem svetala na pojedinim lokacijama. Ako želite da je odvedete od tačke A do tačke B, a svetlo je već upaljeno na tački B, morate ga ugasiti i ponovno upaliti da bi ona tamo krenula. To možete ostvariti samo ako između tih lokacija nema prepreka kao što su zaključana ili zablokirana vrata, neprohodne prostorije ili otrovan plin. Za savladavanje tih prepreka moraćete da rešite poneku zagonetku, slagalicu ili da upotrebite robota za nepristupačna mesta. Sve što morate da znate reći će vam sama Lea, ali puno puta, i to je i glavni i najveći nedostatak ove igre. Većina objekata i vrata zaštićena je šifrom ili čak korisničkim imenom i šifrom. Lea će vam skoro uvek prvo reći najznačajniji podatak, a posle toga sve manje važno. Tu se javlja problem, jer ako ne slušate pažljivo i po mogućnosti ne zapišete nešto važno, npr. deo šifre, moraćete da se prilično namučite dok vam ona to ne kaže ponovo.
Po svim prostorijama raspoređene su kamere. One su Leine "oči", jer je sve bitno za rešavanje zagonetki i samo kretanje rešeno prebacivanjem između različitih kamera. Samo prebacivanje je vrlo jednostavno, klik mišem na ikonu kamere kroz koju želimo da gledamo, a koja je prikazana na mapi broda. Kamere imaju i napredne mogućnosti, kao što je osvetljenje prostorije i zum. Svaki od tih dodataka pronaći ćete kao elektronsku karticu u nekoj od prostorija, i nakon što ih je Lea unela u glavni kompjuter, možete ih korisiti. Sad dolazimo do onog što igru čini takođe posebnom, a to je grafičko okruženje. Igra ima svoji "mali OS", i to s mnoštvom detalja koji su neophodni za prelazak. Svaka kamera kroz koju gledate otvara poseban prozor, a svaku možete "naučiti" da prati sama ili da fiksno stoji. Mapa broda je poseban i neophodan prozor kroz koji vodite Leu. Na dnu ekrana postoji poseban prozor za titlove, koji je takođe vrlo važan, ako vam Lea nešto citira. S vaše leve strane pokretom miša otvara se divan animirani pop-up prozor. U tom prozoru naći ćete opšte podatke o Lei i drugim likovima, njihove lične beleške, sigurnosne šifre, zadatke koje rešavate, kao i mogućnost snimanja.
Da sve bude još bolje, svemu navedenom možete menjati izgled, pa tako postoje posebne teme, pozadine i mogućnost smanjivanja ili povećavanja prozora. S grafičke strane, mora se priznati, igra deluje malo zastarelo i prilično mračno i nepregledno. Sam engine, zbog posebnog grafičkog okruženja, pati od preterane zahtevnosti za jakim hardverom. Ako otvorite dve ili više kamera istovremeno, uz neizostavnu mapu, framerate pada i ispod 15 fps-a. Da se i ne spominje često rušenje same igre prilikom prebacivanja na desktop. Muzička podloga je vrlo dobra. The Experiment je vrlo dobra i inovativna avantura, koja pati od nekih početničkih boljki na području grafike, ali je svakako treba probati.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.