U trendu

Nikud bez zaštite

Vreme godišnjih odmora je skoro pri kraju, ali za one koji se tek sada spremaju za neke tople destinacije nema veće radosti od toga što će više vremena provoditi napolju, na suncu i, uz malo sreće, na plaži. Bez obzira na sve, morate da budete oprezni i umereni, jer je preterano izlaganje sunčevim zracima i te kako opasno po zdravlje kože. Zato nije na odmet da se podsetimo nekih pravila prilikom sunčanja.

S izlaganjem suncu počnite oprezno i postupno. Aktivnosti u prirodi i na otvorenom planirajte posle najaktivnijeg sunčevog zračenja, dakle, nipošto od 11 do 16 časova. U to vreme se obavezno sklonite u senku. Odeća je dobra zaštita od sunca. Birajte lagane tkanine što gušćeg tkanja i što dužih rukava i nogavica. Ne zaboravite ni naočare za sunce sa UV filterom i šešir širokog oboda. Upotrebljavajte proizvode visokih zaštitnih faktora koji sadrže filtere protiv UVA i UVB zraka. Na ambalaži mora biti navedeno da je zaštitni proizvod fotostabilan i otporan na vodu. Sredstva nanosite na kožu pola sata pre odlaska na sunce, a potom svaka dva sata, kao i posle svakog kupanja.

Pored toga, sredstva nanosite na kožu ravnomerno i u debelom sloju, jer na taj način postižete da zaštitni faktor na koži bude jednak zaštitnom faktoru na ambalaži proizvoda. U suprotnom će zaštitni faktor na koži biti znatno niži, što uzrokuje nepotrebna oštećenja kože zbog neodgovarajuće zaštite. Posebno zaštitite usne, obrve i uši.

Ne zaboravite odbijanje sunčevih zraka od različitih površina kao što su voda, pesak, beton, trava i odbijanje UV zraka od oblake, jer zaštitnu kremu treba namazati i kada je oblačno. Posle izlaganja suncu, namažite se proizvodom za negu posle sunčanja koji sadrži hidratantne sastojke i antioksidanse, koji deluju kao hvatači slobodnih radikala i pomažu pri popravljanju oštećenja na koži nastalih zbog izlaganja suncu. Roditelji bi trebalo da posvete posebnu pažnju zaštiti svoje dece.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.