U trendu

Taksa za RTS još dve godine

Radio-televizija Srbije i Radio-televizija Vojvodine finansiraće se u naredne dve godine i iz državnog budžeta i od takse, umesto još godinu dana kako je prvobitno bilo predloženo izmenama zakona.

To je predviđeno amandmanima na izmene zakona o javnim medijskim servisima i o privremenom uređivanju načina naplate takse za javni medijski servis, koje je podnela poslanica DS Gordana Čomić, a koje je prihvatila vlada, te su postavili sastavni deo predloženih zakona.

U žustroj skupštinskoj raspravi o izmenama zakona o javnim medijskim servisima i o privremenom uređivanju načina naplate takse za javni medijski servis polemisalo se o uređivačkoj politici RTS i opravdanosti plaćanja takse za javni servis.

Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević, odgovarajući na primedbe opozicije, rekao je da ne namerava da brani uređivačku politku javnog servisa ali i naveo da Srbija ima javni servis ne samo u pogledu forme nego i u pogledu sadržaja.

Gordana Čomić je navela da će, bez obzira šta ona mislila o uređivačkoj politici javnog servisa, braniti pravo da postoje javni servisi.

Većina poslanika opozicije kritkovala je uređivačku politiku RTS, a usprotivili su se i plaćanju takse.

Šef poslaničke grupe Dveri Boško Obradović kaže da Dveri neće da plaćaju taksu za “naprednjački javni servis” na kome ne mogu da gostuju predstavnci opozicije, radikali navode da je RTS “antisrpska televizija”, dok je šef poslaničke grupe ĐB Saša Radulović negodovao što opozicija ne gosutje na RTS, navodeći da od poslednjih izbora nijednom nije bio na javnom servisu.

Šef poslaničke grupe SDS Marko Đurišcih smatra da je Vlada promenila suštinu zakona rešenjem o značajnom delu sredstava iz budžeta za finansiranje javnog servisa čime se, ocenjuje, postavila kao vlasnik javnog servisa.

Dodaje da je zato takva uređivačka politika informativnog programa RTS na čijim programima, kaže, nema predstavnika opozicije.

Lider LDP Čedomir Jovanović ocenio je da je loša odluka sto je prihvaćen amandman DS jer, kaže, podržava politikanstvo i održava loše stanje.

“Ako hoćemo da imamo dobar nacionalni servis to košta”, poručio je Jovanović i naveo da je televizijska taksa 300 dinara, umesto 150 dinara, RTS bi finansirali građani i onda bi mi imali pravo da postavimo neka pitanja koja se ovde postavljaju.

Ministar Vukosavljević je rekao da je Jovanović u pravu kada kaže da bi bilo dobro da građani finansiraju rad javnog servisa, ali i da ne mogu građani da budu opterećeni plaćanjem 350 dinara takse kako se javni servis ne bi finansirao iz budžeta, te da je vlada predložila kompromisno rešenje kroz izmene zakona.

Poslanik SNS Vladimir Đukanović poručio je da je prethodna vladajuća većina imala 12 godina da uredi finansiranje javnog servisa.

“Da li se meni dopada informativni program RTS? Mislim da je on jako loš, ali to je zahvaljući vašim kadrovima koji su i dalje zadržani tamo i niko ih nije pipnuo, za razliku od vas koji ste metlom počistili apsolutno svakog kada ste došli na RTS”, poručio je Đukanović.

Tokom rasprave, predsednica parlamenta Maja Gojković izrekla je nekoliko opomena poslaniku Nove stranke Zoranu Živkoviću, a potom mu i oduzela reč jer joj je, kaže, rekao, “idi, leči se”.

Izmenama Zakona o javnim medijskim servisima predviđeno je i da se javni medijski servisi u 2017. godini finansiraju sa četiri milijarde dinara iz budžeta, a izmenom Zakona o privremenom uređivanju načina naplate takse za javni medijski servis, predviđa se da će i naredne godine biti naplaćivana taksa od 150 dinara.

Skupština je ranije danas razmotrila amandmane na izmene Zakona o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru.

Poslanici razmatraju ukupno oko 1.400 amandmana podnetih na više predloženih zakona.

Skupština trenutno razmatra amamdmane na izmene Zakona o uređenju sudova, koje je podeo poslanik SNS Aleksandar Martinović.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.