U trendu

Bezbednost dece u kolima

Otkriveno je da deca starosti do četiri godine mogu otkopčati svoje sigurnosno sedište u kolima, a alarmantan je podatak da je 43% dece to uradilo dok je auto bio u pokretu, kaže dr Rejes, istraživač i lekar na klinici za pedijatrijsku urgentnu medicinu na Medicinskom fakultetu Jejl. Najmlađe dete koje je to uradilo bilo je staro svega 12 meseci, navodi ona.
Dečje sedište za auto: koliko je bezbedno?
Za vreme svog rada na Jejlu, dr Rejes je naišla na dve majke koje su imale lakše saobraćajne nesreće. One su joj objasnile da su se nesreće dogodile kada su okrenule glavu i uvidele da su im se deca odvezala sa sigurnosnog sedišta. Da bi se utvrdilo koliko se to često događa, Rejes je, zajedno sa svojim kolegama sa Jejla, anketirala 378 porodica sa malom decom.
Utvrđeno je, između ostalog, sledeće:
Gotovo 191 porodica ili 51% prijavila je da se bar jedno od njihove dece odvezalo sa sedišta u kolima. Pro tom je od njih 75% bilo mlađe od 3 godine, dok je najmlađe dete bilo staro 12 meseci.
Dečaci se češće odvezuju od devojčica, 59% dece koja su se odvezala upravo su dečaci.
"Roditelji nisu bili upitani da li su sigurnosna sedišta bila propisno zavezana", kaže dr Rejes. "Dakle, postoji mogućnost da sedišta nisu pravilno vezana, međutim roditelji obično čuju zvuk, kao kada sigurnosni pojas u kolima klikne."
Problem je u tome što deca mogu biti u stanju da fizički odvežu sedište i pre nego što se kod njih razvije svest o mogućim posledicama odvezivanja, u periodu oko treće godine.
Ispitani roditelji koristili su različite vrste sigurnosnih sedišta za auto u zavisnosti od uzrasta i težine deteta.
Da li su sedišta zaista zavezana?
"Ovo istraživanje dovodi u pitanje način na koji su sigurnosna sedišta zapravo korišćena", kaže Lori Voker (Lorrie Walker), menadžer obuke i tehnički savetnik grupe "Bezbedna deca".
Citiramo gospođu Voker: "Savezni (američki) sigurnosni standard za motorna vozila zahteva da je za odvezivanje sigurnosne kopče potreban pritisak od 6 do 9 kilograma po kvadratnom metru. To često može i odraslima predstavljati pravi izazov za otkopčavanje. Kopča može samo da izleda kao da je zakopčana i onda kada nije u potpunosti zakopčana."
Mnogi roditelji prave grešku prilikom postavljanja deteta u sedište (u automobilu), jer labavo zavežu sigurnosne kaiševe ili ubace kopče u pogrešno mesto. Ako se takve greške dešavaju, onda to olakšava detetu da izađe iz sigurnosnog sedišta.
Činjenica da je dete od 12 meseci uspelo da se odveže predstavlja iznenađenje za Dženifer Stokburger, program menadžera za vozila i bezbedbost dece, koja je pregledala nalaze, ali nije učestvovala u istraživanju.
"Nimalo me ne iznenađuje da starija deca mogu odvezati svoje sedište", kaže ona i dodaje da ne može da predloži određenu marku sedišta za decu kao bolju u odnosu na neku drugu. "Mi nismo na tržište pustili nijednu vrstu sedišta kod kojih je snaga potrebna za otkopčavanje manja ili veća od propisanih standarda."
Napomena
U Americi je već niz godina propisana obaveza stavljanja dece u specijalna dečja sigurnosna sedišta sa sigurnosnim pojasevima u automobilima. Pokazalo se da ova sedišta dosta dobro štite decu u saobraćaju, naročito pri srednjim brzinama, tako da je broj povreda i broj smrtnih slučajeva dece u saobraćajnim nezgodama znatno smanjen. Kazne za nepoštovanje ovih propisa u Americi i razvijenim zemljama veoma su rigorozne.
Zbog toga je pojava "samostalnog odvezivanja dece" sa sigurnosnog sedišta u automobilu izazvala polemike i zabrinutost stručnjaka iz ove oblasti. Verovatno će se nešto menjati u propisima i izradi sigurnosnih pojaseva i sigurnosnih automobilskih sedišta za decu, ali će i roditeljima biti skrenuta pažnja da vode više računa pri privezivanju dece i kontroli njihovog odvezivanja.
Upozorenje
Iz svega ovoga treba izvući pouku: decu treba obavezno stavljati u sigurnosna automobilska sedišta, a svi saputnici u vozilu treba da koriste sigurnosne pojaseve (u svom interesu). Upotreba sigurnosnih pojaseva jasno je regulisana našim saobraćajnim propisima i treba je bez izuzetaka poštovati, jer je dokazano da znatno smanjuje broj povreda i broj smrtnih slučajeva u saobraćajnim nezgodama.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.