U trendu

Dileme nema: utvrđeno kako noćni rad utiče na srce

Neredovan ritam spavanja negativno utiče na zdravlje, a može da poveća i rizik od srčanih oboljenja, što je naročito izraženo kod radnika koji rade po dnevno-noćnim smenama.

Istraživači iz Čikaga radili su istraživanje o tome. Povodom dobijenih rezultata glavni autor studije dr Danijela Grimaldi, asistent-profesor „Northwestern University“ u Čikagu izjavila je: „Kod ljudi, kao i kod svih sisara, gotovo svi fiziološki procesi ponašanja, a naročito ciklusi san-budnost, regulisani su praćenjem ritma unutrašnjeg biološkog sata koji se nalazi u mozgu. Kada naši ciklusi spavanja, buđenja i ishrane nisu u skladu sa normalnim ritmom koji diktira naš unutrašnji sat, dolazi do biološkog nesklada.“

Rezultati istraživanja pokazuju da smene radnika (dan-noć) koji su hronično izloženi biološkom odstupanju od normalnih ciklusa spavanja-budnosti-ishrane, onemogućavaju u potpunosti koristi od obnavljanja (oporavka) organizma i kardiovaskularkog sistema tokom noćnog spavanja .

Studija je obuhvatila 26 zdravih osobe, uzrasta od 20 do 39 godina. Ispitanici su podeljeni u dve grupe tako da je jedna grupa spavala 5 sati dnevno tokom noći u trajanju od osam dana, dok je druga grupa spavala 8,5 sati, ali u pomerenim terminima tokom četiri od osam noći.

Veći broj otkucaja srca u toku dana uočen je u obe grupe, u većoj meri noću kada je san kombinovan sa odloženim spavanje. Isto tako, došlo je do povećanja nivoa hormona stresa norepinefrina u obe grupe, bez obzira na to da li se radilo o malom broju sati spavanja ili neredovnom spavanju.

Norepinefrin svojim delovanjem može suziti krvne sudove, podići krvni pritisak i proširiti dušnik.

Istraživači napominju da su nedostatak sna i odloženo spavanje (poremećen ritam spavanja) povezani sa nepravilnim otkucajima srca tokom noći i tokom dubokih faza sna, što onemogućava restorativni efekat na rad srca (oporavak srca od dnevnih napora i aktivnosti).

Istraživanje je rađeno na manjem uzorku radnika i u relativno kratkom vremenskom periodu. Moguće je da se tokom vremena organizam prilagodi ovakvom načinu života i rada, ali negativni efekti ostaju i tokom godina opterećuju kardiovaskularni sistem i srce više nego što bi to bilo u „normalnom“ životu i normalnom ritmu rada i spavanja.

Preporuka je da radnici koji rade u smenama dan-noć treba da imaju zdravu i redovnu ishranu i da u ishrani koriste razne namirnice i dosta voća i povrća. Pored toga, ovi radnici treba da se duže i redovno odmaraju-spavaju posle smenskog rada kako bi zaštitili svoje srce.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.