U trendu

Menstrualni problemi (1)

Kada je bol prejak, preterano krvarenje, ili menstruacija izostaje, to može biti znak da nešto nije u redu. Za mnoge žene, menstrualni ciklus je dobar indikator sveukupnog zdravstvenog stanja.
Kada, na primer, žena ima poremećaj u ishrani, menstruacija počinje da izostaje. Stručnjaci objašnjavaju: telo zna da nešto nije u redu i da nije dobro vreme za trudnoću.
Da biste mogli da primetite kada nešto nije u redu, prvo treba znati šta se smatra normalnim i regularnim kada je reč o ciklusu. Bitan faktor je godište. Na primer, kod adolescentkinja je normalno da je ciklus godinu ili dve neregularan, odnosno da izostaje ili kasni. Posle nekog vremena, hormoni se stabilizuju i ciklusi postaju redovni. Očekivano je da se nepravilnosti ponovo jave u periodu pre menopauze, jer tada nivo hormona u jajnicima počinje da varira.
U međuperiodu, posle adolescencije, a pre menopauze, očekuje se, dakle, da menstruacije budu normalne. Tu shemu mogu poremetiti neke bolesti, trudnoća, lekovi, stres i drugi problemi.
Smatra se da se normalni menstrualni ciklusi javljaju u rasponu od 22 do 40 dana, u zavisnosti od osobe. Prvim danom menstruacije smatra se dan u kome je otpočelo vaginalno krvarenje. Kod jedne žene, menstruacija bi pak trebalo da se javlja u pravilnim razmacima, pet dana plus ili minus. Ako se to poremeti u velikoj meri, to bi mogao biti signal za neki problem.
Menstrualno krvarenje može da traje od dva do osam dana, a sve osim iѕvan toga je znak za zabrinutost.
Ako posumnjate da je nešto neregularno, najbolje je da konsultujete lekara da biste bili sigurni.
Sami ne možete odrediti dijagnozu, ali možete primetiti simptome. Vodite dnevnik u koji ćete beležiti sledeće:

  • Koliko dana prođe između prvog dana jedne menstruacije i prvog dana sledeće?
  • Koliko dana traje perioda?
  • Koliko su obilna krvarenja, koji je najteži dan menstruacije?
  • Imate li tačkasta krvarenja između ciklusa? Ako imate, kada se to dešava, posle seksualnog odnosa ili u neko drugo vreme?
  • Da li imate jake bolove? Opišite vrstu bola. Gde se najjače oseća? Kada se pojavljuje?
  • Koje druge simptome imate? Da li imate glavobolje, bolove u leđima, umor, ili probleme sa probavnim organima?
  • Pijete li neke lekove?

Vašem ginekologu će mnogo pomoći da postavi pravu dijagnozu ako znate odgovor na neka od ovih pitanja.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.