U trendu

Trudnoća i alkohol ne idu zajedno

Nova istraživanja sa univerziteta u Bristolu i Oksfordu ukazuju na to da čak i veoma male količine alkohola mogu negativno uticati na koeficijent inteligencije još nerođenih beba.
Glavni autor ovog istraživanja, doktor Sara Luis, izjavila je: „Naši rezultati pokazuju da čak i minimalan unos alkohola koji se inače smatra bezopasnim, može uticati na koeficijent inteligencije deteta, jer fetus nije u mogućnosti da preradi akohol. To je dokaz da čak i umerene količine alkohola utiču na razvoj mozga fetusa.“
Način života i geni
Koristeći podatke uzete od više od 4000 majki i njihove dece koji su bili deo ove dugotrajne studije, istraživači su koristili varijacije gena koji prerađuju alkohol kako bi istražili efekte umerenog (manje od 1-6 jedinica alkohola nedeljno) konsumiranja alkohola u trudnoći.
Prethodne studije oslanjale su se na dokaze dobijene posmatranjem koji su uglavnom ukazivali na to da je konsumacija alkohola bolja od apstinencije. Ipak, naučnici kažu da su majke koje umereno piju u trudnoći uglavnom žene boljeg obrazovanja koje se dobro hrane i ne puše – a to su sve faktori koji utiču na visok koeficijent inteligencije kod dece, pa se time i prikrivaju negativni uticaji koje alkohol može da ima. Pošto individualne varijacije koje ljudi imaju u genima nisu povezane sa načinom života i društvenim faktorima, nova studija izbacila je te potencijalne komplikacije.
Četiri varijacije u genima koji prerađuju alkohol kod 4167 dece blisko su bile povezane sa manjim koeficijentom inteligencije u osmoj godini. Detetov koeficijent inteligencije bio je u proseku za dva stepena manji od genetske modifikaciji koju dete poseduje.
Ovi efekti utvrđeni su kod žena koje su umereno pile alkohol. Nije bilo očiglednih posledica kod dece čije majke nisu uopšte konsumirale alkogohol u trudnoći, što ukazuje na povezanost konsumacije alkohola u toku trudnoće i inteligencije kod dece.
Nivo alkohola
Alkohol, kao i ugljen-monoksid iz cigareta, prolazi kroz placentu iz krvotoka majke u bebinu krv. Nivo alkohola u krvi fetusa može da postane i veći nego što je kod majke, a pošto fetus ne može da preradi alkohol kao odrasla osoba, nivo alkohola ostaje visok i dugo se zadržava.
U toku studije, unos alkohola beležen je u upitniku koji su majke popunjavale od 18. do 32. nedelje trudnoće. Jedno piće zabeleženo je kao jedna jedinica alkohola. Sve žene koje u zabeležile da su popile i manje od jedne jedinice alkohola nedeljno u prvom trimestru ili kasnije označene su kao žene koje su konsumirale alkohol u trudnoći.
Koeficijent inteligencije dece meren je u njihovoj osmoj godini.
Saveti
Saveti u vezi sa umerenom konsumacijom alkohola u trudnoći veoma su kontradiktorni, jer neki preporučuju potpunu apstinenciju, a neki umereno konsumiranje. Ova studija ipak ukazuje na to da postoje negativne posledice i da je zbog toga najbolje potpuno izbegavati alkohol. Prema tome, i alkohol i pušenje u trudnoći negativno utiču na zdravlje i inteligenciju beba (dece).

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.