Pacijent bi prema svom lekaru trebalo da bude potpuno iskren kako bi tačna dijagnoza mogla biti postavljena. Međutim, postoje stvari koje bi ipak trebalo prećutati.
Mnogi pacijenti se pre odlaska kod lekara konsultuju s „virtuelnim doktorom Guglom“, sami postavljaju svoju dijagnozu i terapiju, pa ne iznenađuje da postoje rečenice koje je zdravstvenim stručnjacima dosadilo da slušaju. Ove tri izjave posebno treba izbegavati prilikom razgovora s lekarom.
Pretraživao sam svoje simptome i mislim da mi treba baš taj test…
Iako neki medicinari misle da internet može pomoći ljudima u postizanju bolje informiranosti o svome zdravlju, stvarnost je da Google takođe može podstaknuti nepotreban stres i anksioznost u vezi sa traženim simptomima.
Pacijenti vrlo često uzimaju u obzir najgori scenario i time kreiraju nepotrebno paniku. Istina je da bilo koji pretraživač ne može da zameni profesionalni medicinski pregled i savet.
Ako vam lekar ne preporuči određeni test ili lek, on vam gotovo sigurno nije ni potreban, uprkos tome što internet tvrdi drugačije.
Treba mi antibiotik
Popiti tabletu kako bi nestali simptomi može zvučati jako primamljivo, ali antibiotici nisu lek za sve. Za uobičajena stanja poput stomačnih tegoba ili virusa ne prepisuje se antibiotik, dok određene bakterijske infekcije zahtevaju lečenje antibiotikom.
Uzimanje antibiotika ako imamo virus neće biti delotvorno, a usput može izazvati potencijalno štetne popratne nuspojave. Preterano korišćenje antibiotika može takođe stvoriti bakterije koje su otporne na lečenje i onda je ono otežano.
Bio sam na ovom leku, ali ne mogu da se setim zašto
Kada vam lekar prepiše lek, važno je zapamtiti dozu, učestalost korištenja i svrhu tog leka. Ako treba, sačuvajte informacije u svom telefonu kako biste se setili bilo kojeg prepisanog leka. Pacijenti bi trebalo da sarađuju sa svojim lekarom i farmaceutom kako bi što brže i uspešnije poboljšali svoje zdravstveno stanje.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com