U trendu

Pojas glavu čuva

Ako niste pravilno vezani, tada vam ni vazdušni jastuci, ni sva ostala sigurnosna oprema (deformacione zone, sigurnosni kavez itd.) neće pomoći. To je pokazalo testiranje nemačkog ADAC-a, u kojem su istovremeno sprovedeni testovi na dva Golf-a 2.0 TDI, s lutkama za testiranje. U jednom vozilu su svi bili propisno vezani, a u drugom je simulirana situacija kada vozač nije vezan, a dete ne sedi u stolici predviđenoj za to ili uopšte nije vezano.
Crash test je sproveden prema standardu Euro-NCAP, pri brzini od 64 km/h, uz 40-postotno preklapanje. Takav test simulira najopasniji frontalni sudar, u kojem i strada najviše osoba u saobraćaju. U slučaju pravilnog vezivanja pokazalo se da tada ne bi došlo do povreda, to jest vozač i putnici bi prošli bez povrede. "Osobe" koje se u istom automobilu u istim uslovima nisu vezale ili su sedele nepropisno zadobile su teške i po život opasne povrede.
Time je potvrđeno ono na šta stručnjaci dugo upozoravaju: vazdušni jastuk nije dovoljan, jer ako vozač ili suvozač nisu vezani, tada vazdušni jastuk ni približno nije od koristi, a u određenim okolnostima može povećati opasnost od teških povreda. Posebno su ugrožene osobe niskog rasta i deca, kod kojih eksplozivno naduvavanje vazdušnog jastuka može izazvati teške povrede glave.
Prvi sigurnosni pojas fiksiran u tri tačke ugrađen je pre više od pola veka, 1958. godine, u modelu Volvo 121 Amazon. Taj sistem ubrzo je postao standard, a masovna ugradnja počela je krajem šezdesetih godina, što je doprinelo sigurnosti. Zatezači smanjuju pravu snagu udara. Svi novi automobili opremljeni su zatezačima programiranog zatezanja. Naime, prvi sigurnosni pojasevi su bili kruti, pa su povećavali povrede grudnog koša i trzajne povrede vrata. Zbog toga su pojasevi spojeni elastično, kako bi smanjili dinamički udar, a posle toga pirotehnički zatezači povećavaju silu zatezanja, kako ne bi došlo do udara tela o ram automobila ili upravljač.
Ovim sistemom upravlja elektronika koja reaguje na informacije koje dobija od senzora dinamičkog udara. Mercedes-Benz je pre deset godina projektovao sistem Presafe, koji u situaciji kad je sudar siguran zateže sigurnosne pojaseve, kako bi se vozač pripremio na udar. Ispitivanja su pokazala da se time rizik teških povreda može smanjiti za više od 30 odsto.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.