U trendu

Rvanje u blatu: BMW X5 3.0d protiv Mercedes-a M 270 CDI

Uvođenjem modela Mercedes ML 270 CDI i BMW X5 3.0d, oba nemačka proizvođača prestižnih automobila sada u ponudi imaju i „razumne“ dizel-varijante svojih terenaca. Iako ovo nisu pravi Hardcore-terenci, divljanje u blatu im ipak pričinjava zadovoljstvo. Oba modela obećavaju izvanredno ponašanje u vožnji i to kako u svakodnevnoj upotrebi, tako i van čvrstih puteva.

BMW pleni svojim laganim i direktnim upravljačem, kojim se sa lakoćom obuzdava mišićavi X5 sa masom od preko 2 tone. Njegov dizel-agregat od 184 KS se pokazuje kao ispravan izbor motorizacije. Maksimalna brzina od 200 km/h i ubrzanje od 0 do 100 km/h za 10,5 sekundi, više je nego reprezentativno za ovu klasu vozila. X5 pod svojom lepo izvajanom karoserijom uglavnom krije tehniku BMW-ove serije 7, raspolaže petostepenim automatskim menjačem i može se dobiti počev od 84.000 DEM.

Mercedes ni u kom slučaju ne zaostaje za svojim glavnim takmacem. Osnovni model ML 270 CDI košta čak 11.000 DEM manje nego BMW, ali zato nudi samo motor zapremine 2,7 litara sa 163 KS, koji sa potrošnjom od 9,3 litara na 100 km, troši za pola litra manje od BMW-a. M-klasa je nešto mekše podešena i time malo komfornija u vožnji od X5. Oba vozila nude kočione asistente i elektronska pomagala za vožnju. Negativan utisak ostavlja premali rezervoar Mercedes-a, koji sa zapreminom od 70 litara zahvata 23 litara manje nego BMW.

Mada je X5 neuobičajen tip BMW-a, ipak se u njegovom dizajnu nedvosmisleno prepoznaje rukopis minhenskih majstora. Prtljažnik je sa zapreminom od 465 litara, odnosno 1550 litara, kada je oborena zadnja klupa, manji nego kod Mercedes-a. Maksimalna nosivost X5 iznosi 550 kg. Dok je komfor na zadnjoj klupi za primer, deo za sedenje na prednjim sedištima je ispao nešto kraći, a bočni oslonac bi mogao biti i bolji. Kokpit je uobičajeno pregledan i odiše visokim stilom. Navigacioni sistem je potrebno doplatiti, ali zato elektronska pomagala, recimo za kontrolisanu vožnju nizbrdo ili kontrola stabilnosti, spadaju u serijsku opremu. Ispod širokog poklopca motora se skriva redni šestocilindraš sa četvoroventilskom tehnikom i turbopunjačem, koji je već u upotrebi u BMW-ima serije 3, 5 i 7.

M-klasa, koja je razvijena u Austriji kod Steyr-Daimler-Puch-a, predstavlja uspelu mešavinu terenca i komfornog automobila za svaki dan. Uprkos svom kolosalnom izgledu, razmak između prednjih i zadnjih točkova je isti kao i kod X5. Zapremina prtljažnika je izvanredna. Od prostranih 633 litara se obaranjem zadnje klupe može dobiti ponosna zapremina od 2020 litara. I maksimalna nosivost od 660 kg govori u prilog njegove upotrebljivosti. Kožni volan se dobija samo u sklopu 5.800 DEM skupog paketa dodatne opreme sa aplikacijama od drveta. Sedišta su veoma udobna i pružaju više bočnog oslonca od bavarskog konkurenta. Ispod limenog odela bruji petocilindarski motor od 2,7 litara, poznat iz E-klase.

BMW X5 se na terenu snalazi zadovoljavajuće, dok su mu kočnice, kao i samonoseća karoserija koja je izuzetno otporna na uvijanje, nadprosečno dobre. Pogon na sva četiri točka je permanentan i ne postoji blokada diferencijala. S druge strane, M-klasa još nudi klasična obeležja terenskih vozila, pa tako blokade diferencijala raspodeljuju snagu po pola na prednju i zadnju osovinu. Mada ni M-klasa nije neprikosnovena na terenu, ipak lakše izlazi na kraj sa neravninama od svog rivala.

Pobednik u ovom testu luksuznih terenskih dizelaša je za dlaku Mercedes. Dok BMW deluje vrlo suvereno na drumu, na terenu i po odnosu cena/kvalitet Mercedes jasno odnosi pobedu. Međutim, svejedno da li su okvalifikovani kao „Multi-Purpose“ ili „Sports Utility“ vozila, oba modela podjednako pružaju upotrebljivost i zadovoljstvo na ulici i van nje.

Srodna tema:

  • BMW X5 – snagator sa manirima

    Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.