Plač je jedan od načina na koji mlade bebe komuniciraju sa specifičnim problemima koje treba rešiti. To može uključivati glad, žeđ, bol, nelagodnost, usamljenost, umor i još mnogo toga.
U prvih šest nedelja nakon rođenja, nije neobično da bebe plaču između dva do tri sata dnevno, navodi Nemours KidsHealth. U stvari, bebe će najčešće plakati do 3 meseca starosti.
U nekim slučajevima, međutim, beba može da plače češće nego što se smatra normalnim i bez vidljivog razloga. Plakanje koje prelazi tri sata dnevno više od tri dana svake nedelje u periodu od tri nedelje ili više može ukazivati na kolike.
Istraživači iz studije iz 2019. objavljene u PLoS ONE ističu da čak 20% beba plače više od proseka. Osim što je uznemirujuća za bebu, situacija može biti i značajno uznemirujuća za negovatelje, stavljajući ih u povećan rizik od roditeljske iscrpljenosti i depresije, navode autori.
Kada je u pitanju smirivanje bebe koja plače, neki negovatelji mogu smatrati da su određene metode efikasnije od drugih.
Zašto je ljuljanje tako efikasno da zaustavi bebin plač?
Ponekad, mlaka kupka, tiha muzika ili vožnja kolicima mogu biti efikasni u smirivanju nervozne bebe. U drugim slučajevima, beba može bolje reagovati na dodir, kao što je trljanje leđa ili nežno ljuljanje.
U studiji iz 2013. objavljenoj u Current Biology, istraživači su otkrili da nošenje mladih izaziva najveće umirujuće efekte i kod ljudskih beba i kod beba miševa. Za ljudske bebe, to je značilo da ih majka drži dok je majka u neprekidnom kretanju (hoda), za razliku od mirnog sedenja. Za bebe miševa, ovaj umirujući efekat je primećen kao odgovor na oralni transport od strane majke. Istraživanje je pokazalo da su pokreti tela beba, broj otkucaja srca i plač smanjeni kao odgovor na nošenje. Ovi nalazi studije pokazuju međusobnu povezanost između centralnih, motornih i srčanih odgovora kod novorođenčadi na nošenje zasnovano na pokretu.
Ovakve studije mogu pružiti izvestan uvid u to zašto ljuljanje može biti efikasno sredstvo za ublažavanje bebinog plača. Na kraju krajeva, baš kao i nošenje, ljuljanje je takođe zasnovano na pokretu. Ljuljanje takođe može imati različite oblike. Neki negovatelji mogu blago ljuljati svoje bebe s jedne na drugu stranu, napred i nazad ili nežno odbijati svoje dete — na primer kada sede na velikoj lopti za vežbanje.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com