Ukoliko ćete da vodite ljubav, koristite kondom – to je savet koji se stalno čuje. Mnogi ne vole da koriste kondome, a kao jedan od izgovora javlja se: a kako su nekad mogli bez kondoma? Nekad je bilo mnogo više trudnoća nego danas (zbog velike smrtnosti dece, nije bilo prenaseljenosti – gotovo da nije postojala majka kojoj nije umrlo bar jedno dete) a i polno prenosive bolesti bile su česte – bilo je i onih sa smrtnim ishodom. Plus, ni podatak da je kondom moderna novotarija nije tačan, jer kondom, u ovom ili onom obliku, postoji već jako, jako dugo.
Jedan od prvih pomena nečega sličnog kondomu datira negde oko hiljadu godina pre naše ere. Naime, drevni Egipćani su već tada koristili lanenu tkaninu u formi sličnoj kondomu kako bi se zaštitili od polno prenosivih bolesti. Što se Evrope tiče, najraniji dokazi upotrebe kondoma mogu se naći na pećinskim crtežima u Kombarel u Francuskoj.
U šesnaestom veku Gabrijel Falopius tvrdio je da je pronalazač lanenog zaštitnog prekrivača za penis. On je izvršio istraživanje na 1.100 muškaraca koji su koristili tu zaštitu i nijedan od njih nije se inficirao sifilisom. Kasnije u šesnaestom veku radilo se i na poboljšanjima kondoma, to jest, lanena tkanina je prvo bivala potopljena u određeni rastvor i sušila se pre upotrebe – to su prvi poznati spermicidi na kondomima.
U osamnaestom veku su se prvi put pojavili kondomi napravljeni od životinjskog creva. Bili su prilično skupi, pa je dolazilo do njihove višekratne upotrebe. Još jedna loša strana ovih kondoma – opisivani su kao „oklop protiv zadovoljstva, a paukova mreža protiv infekcije“.
Godine 1844. Gudjer i Hankok počeli su masovnu proizvodnju kondoma napravljenog od vulkanizovane gume, a 1861. pojavio se prvi oglas u američkim novinama, u „The New York Times“, za „dr Pauerove francuske zaštitnike“. Komstokov zakon, koji je zabranjivao upotrebu bilo kog kontraceptivnog sredstva, donesen je 1873. godine. Tim zakonom je poštanska služba dobila dozvolu da konfiskuje kondome koji su se prodavali i slali poštom.
Prvi kondom od lateksa proizveden je 1880. godine, ali su ovakvi kondomi postali široko dostupni tek tridesetih godina dvadesetog veka. Do 1935. godine milion i po kondoma proizvodilo se svakog dana u Sjedinjenim Državama.
U osamdesetim godinama dvadesetog veka kondome je proizvodilo samo nekoliko proizvođača, i to uglavnom iz Sjedinjenih Država. Godine 1987. japanski brend Kimono postao je dostupan potrošačima – ovi kondomi bili su tanji i dobro lubrikovani, a reklama za njih naglašavala je i zadovoljstvo, a ne samo zaštitu. Sa masovnom proizvodnjom najrazličitijih kondoma počelo se u devedesetim godinama dvadesetog veka; tada je proizveden i prvi poliuretanski kondom.
Jedino što je tačno u vezi s idejom kondoma kao moderne novotarije jeste to da ih danas ima u najrazličitijim varijacijama, pa svako može da nađe neku varijantu za sebe. Dakle, dobar izgovor za nekorišćenje kondoma, ukoliko želite da i vi i vaš partner ili partnerka budete maksimalno zaštićeni, ne postoji. Uživajte bez straha!
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com