Žene koje uzimaju testosteron, o čemu se tu radi? Sportistkinje (neki od „muških“ sportova)? Žene koje menjaju pol, ili…
Ništa od toga. Testosteron se ženama daje u terapijske svrhe, mada, u poslednje vreme, i iz nekih drugih razloga. Naime, i žensko telo luči testosteron, samo u znatno manjoj meri nego muško. Nekad je to lučenje pojačano, što se manifestuje pojačanom maljavošću, „muškijim“ crtama lica, dubljim glasom, gubljenjem kose i mišićavijim telom nego što je uobičajeno za žene.
Nakon menopauze, žensko telo neretko u potpunosti prestane da luči testosteron, što izaziva stalan osećaj iscrpljenosti i umora, nedostatak energije, bezvoljnost i depresiju. Tada se propisuje terapija testosteronom. Pored toga, dešava se i ženama koje još nisu ušle u menopauzu (ili su, čak, prilično daleko od nje) da im je u organizmu smanjeno lučenje testosterona, pa se i u tim slučajevima preporučuje slična terapija. Još neke stvari za koje je direktno odgovoran testosteron: pojačan libido, osetljivost klitorisa, pojačan intenzitet orgazma; nije ni čudo da se žene osećaju znatno bolje prilikom te terapije.
Testosteron u zdravstvene svrhe, to je sasvim u redu. Međutim, sve češće se, barem u Americi (počelo je i u Evropi, mada još uvek nije učestalo), testosteron uzima i u neke druge svrhe, naime, da bi se pojačala energija i agresivnost žene. To je naročito bitno poslovnim ženama, kao i ženama koje se bave politikom. Njima je često teško da dominiraju nad muškarcima, da im dokažu da su im ravne. Uz terapiju testosteronom vrlo brzo počnu da zvuče odlučnije, a mnoge od njih priznaju da im je uz tu terapiju mnogo lakše da shvate način na koji razmišljaju muškarci, te da shodno tome plasiraju svoje ideje i da budu ubedljivije. Muškarci na poslovnim sastancima bolje reaguju na ovakve žene i lakše prihvataju njihovo mišljenje nego stavove njihovih manje agresivnih i nežnijih koleginica.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com