Mogući štetni uticaji radnog mesta na trudnice (1)

Statistike pokazuju da više od 40% žena tokom trudnoće ne napušta radno mesto, što je, u principu, sasvim u redu. Međutim, ima radnih mesta koja mogu da budu rizična i po zdravlje trudnice i po zdravlje nerođenog deteta. Evo podataka koje bi partneri trebalo da uzmu u obzir kao moguću opasnost kada se rešavaju da dobiju dete.

Ono što nekima pada na pamet jeste fizičko opterećenje kao mogući problem. Međutim, pokazalo se da fizičke radnice imaju isti postotak spontanih pobačaja kao i službenice (osam odsto). Ukoliko je radno mesto prilagođeno fiziologiji žene, trudnica može neometano da radi svoj dotadašnji posao do poslednjih šest do osam nedelja. Nakon toga, težina tereta koju podiže trudnica morala bi da bude 25-30% manja nego dotad, kako ne bi došlo do preranog porođaja ili do manje težine deteta pri porodu.

Ako trudnica skoro sav svoj posao obavlja stojeći, postoje znatno veće šanse da se onesvesti i da ima venski zastoj u nogama. Treba joj omogućiti da se na svaki sat vremena po nekoliko minuta odmori u ležećem položaju, ili u sedećem položaju sa nogama položenim vodoravno. Ni konstantno sedenje nije dobro za trudnicu – može doći do poremećaja probave ili do čestih upala mokraćnih puteva kod buduće majke, a ako je trudnica još i stalno nagnuta napred, to otežava cirkulaciju u maloj karlici, što može dovesti do oštećenja ploda, pa i pobačaja.

Odavno se spominje i štetan uticaj buke i vibracija na trudnice, a naročito na plod. Materica uglavnom štiti plod, ali ako su vibracije jake i dugotrajne, to može oštetiti plod. Infrazvuk (koji se nekad javlja u avionima) čak može dovesti do pobačaja.

Postoje i neki nepovoljni uticaji koji ne deluju na majku, ali mogu dovesti do oštećenja ploda, pa i do pobačaja. Pre svega, tu je jonizirajuće zračenje. U ranoj fazi trudnoće zračenje može izazvati smrt ploda ili pobačaj. U kasnijim fazama trudnoće može doći do oštećenja različitih organa kod nerođenog deteta, u zavisnosti od toga koji organ je bio u fazi rasta kada je plod izložen zračenju. Nakon faze razvoja organa, zračenje neće izazvati nakaznost, ali deca ozračenih majki imaju manju težinu pri porodu i češće obolevaju od leukemije i karcinoma u ranim godinama; plus, 80% slučajeva teških nepravilnosti mozga pripisuje se tome što je majka bila ozračena tokom trudnoće. Problem sa zračenjem najviše imaju tehničari u bolnicama, dvostruko više nego tehničari u industriji.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com