Mogući štetni uticaji radnog mesta na trudnice (2)

Premda štetan uticaj hemijskih materija na novorođenčad statistički nije čest, onda kada takvog uticaja ima, uzrokuje veoma ozbiljne posledice. Spontani pobačaji, prerani porođaji i rađanje dece sa različitim oštećenjima mogu nastati kao posledica profesionalne izloženosti određenim materijama, kao što su različiti organski rastvori, teški metali i pesticidi. Najproblematičniji su uticaji formaldehida, rastvora polikloriranih bifenila, viniklorida i etilen-oksida. Za olovo, kadmijum i živu dobro su poznati efekti na plod: olovo nepovoljno deluje na posteljicu, kadmijum povećava propustljivost posteljice i time smanjuje njenu zaštitnu ulogu, a živa izaziva ozbiljna oštećenja mozga, gubitak vida i sluha. U novije vreme primećeno je da i mangan uzrokuje češće spontane pobačaje.

Razume se, i stres može imati poguban uticaj na trudnoću. Intenzivna psihička uzbuđenja, u kombinaciji sa promenama tonusa vegetativnog nervnog sistema, utiču na kardiovaskularni sistem. To dovodi do poremećaja cirkulacije krvi u posteljici, a samim tim i do ometanja prolaza materija neophodnih za razvoj ploda. Posledice mogu biti spontani pobačaj, zastoj u rastu i mala porođajna težina.

Kada trudnica, zabrinuta zbog mogućeg štetnog uticaja njenog radnog mesta na ishod trudnoće, dođe lekaru, lekari će često, kako bi izbegli bilo kakvu odgovornost, prepisati bolovanje.

Mada će vrsta posla koji trudnica radi imati izvesnog uticaja na njenu trudnoću, to nije i jedini (a ni odlučujući) faktor – utiču i uslovi u kojima trudnica radi, njeno okruženje na poslu, kao i osobine same trudnice, plus socijalni, ekonomski i organizacijski kontekst. Radno mesto bi trebalo prilagoditi izmenjenim psihofizičkim osobinama zaposlene trudnice i tada bi trebalo da trudnica bude u stanju da obavlja svoj posao do poodmakle trudnoće.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com