Malo-malo pa čitate o nekim polno prenosivim boleštinama; da ne spominjemo grozote tipa sida, sifilis, gonoreja, tu su i relativno lakše bolesti kao što su kondilomi, genitalni herpes, gljivične infekcije, bakterijske infekcije, peta grupa sekreta (zapravo, infekcija protozoom trihomonas – peta grupa se često, potpuno neopravdano, smatra dokazom neverstva), hlamidija… Ukratko, ako „ono“ radite bez kondoma, postoje šanse da se zarazite nečim; nečim prilično neprijatnim; nečim za šta može biti potrebno ne baš kratko vreme da se izleči. Zbog straha od raznoraznih boleština, neki parovi pribeći će isključivo oralnom seksu, pod pretpostavkom da tu makar ne moraju da se plaše zaraze.
Nažalost, stvari ne stoje baš tako. Za neke boleštine jeste manja verovatnoća da ćete ih „pokupiti“ prilikom oralnog seksa – recimo, za kondilome (polne bradavice); premda se one mogu preneti i na usta, šanse za tako nešto su veoma male, to jest, takvi slučajevi su zaista retki. Ako vas ovako nešto, uprkos maloj verovatnoći, ipak „strefi“, simptomi su upala grla, otežano gutanje i vidljive izrasline na sluzokoži.
Postoje i druge polne bolesti koje možete dobiti putem oralnog seksa, i to sa primetno većom verovatnoćom nego kondilome, na primer, herpes – možete dobiti oralni herpes nakon oralnog seksa sa osobom koja ima genitalni herpes, kao i genitalni herpes od osobe koja ima oralni herpes.
To još nije sve; moguće je zaraziti se i HIV virusom prilikom oralnog seksa – dovoljno je da u ustima imate sićušne ranice, pa da virus preko njih dospe u vaš krvotok. Pored toga, prilikom oralnog seksa moguće je dobiti i hepatitis B, kao i oralni oblik gonoreje.
Ukratko: oralni seks, uprkos opštem uverenju, nije ništa bezbedniji od „uobičajenog“. Kako se zaštititi od bolesti, onda? Doktori preporučuju korišćenje kondoma i prilikom oralnog seksa (što mnogi parovi smatraju krajnje odbojnim). Izuzev toga, jedina pouzdana zaštita je monogamna veza sa partnerom (partnerkom) koji nemaju nikakvu polno prenosivu bolest.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com