Pilula za dan posle

Joj, nevolja: želeli ste da vodite ljubav, oboje su vas ponele strasti a, eto, niste se na vreme setili da se zaštitite, ili ste se i setili na vreme, ali vam se desila nezgoda sa kondomom. Možda niste još vodili ljubav, ali ste čuli za „pilulu za dan posle“, pa razmišljate o tome kao o sredstvu zaštite, ili ništa od navedenog – tek, čuli ste za tu čudesnu pilulu, pa biste voleli da saznate nešto više o tome, kako funkcioniše, koliko zaista štiti od trudnoće, koji je rok da se uzme… Evo vam prilike da saznate.

Kao i bilo koji drugi oralni kontraceptiv, ni „pilula za dan posle“ ne može vas zaštititi od polno prenosivih bolesti (to može samo kondom). Dakle, jedino od čega ta pilula štiti jeste trudnoća; sve ostale „nezgode“ (to jest, polno prenosive bolesti) i dalje mogu da pogode oba partnera.

O kakvim se pilulama zapravo radi? U pitanju je hormonski preparat koji će eventualno oplođenu jajnu ćeliju sprečiti da se implantira (neke striktnije grupe ljudi ovu pilulu smatraju vrstom abortusa). Dve pilule se uzimaju najkasnije 72 sata nakon polnog odnosa (posle toga, jednostavno neće imati željeni efekat, a i dalje će imati neželjena dejstva), a 12 sati kasnije uzima se druga doza, takođe dve tablete.

Kao što možete i da pretpostavite, to je pravi hormonski udar na organizam, pa su neželjene posledice brojne: mučnina, povraćanje, glavobolja, vrtoglavica, osetljivost dojki i, vrlo, vrlo često, poremećaj menstrualnog ciklusa. Zbog toga je ovaj metod sprečavanja trudnoće krajnje nepreporučljiv za čestu upotrebu – najviše jednom godišnje (po mogućnosti, razume se, nikad).

Dakle, dobro ste čuli: „pilula za dan posle“ zaista postoji, ali nije baš dobra ideja koristiti je, osim u „slučaju krajnje nužde“. Posledice su zaista neprijatne i prilično će vam pokvariti uživanje u seksualnom činu. Kao i obično, mnogo je efikasnije i prijatnije razmišljati na vreme i zaštititi se na pravi način.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com