U trendu

Trudnoća i infekcije

Trudnoća je vreme radosti (i ponekog problema) za svaku ženu i njenog partnera, barem kada je beba željena. Jedna od ne baš lepih strana trudnoće je to što je žena više nego uobičajeno osetljiva na različite polne infekcije. Kako biste vi i vaš partner ili partnerka izbegli infekcije, evo kratkog spiska na šta je sve žena u toku čuvenih devet meseci osetljivija, kao i nekih predloga kako da sprečite da dođe do infekcije.

U toku trudnoće vagina je više prokrvljena, a temperatura karličnog dela se povećava. To je povoljna podloga za razmnožavanje bakterija, pa samim tim i za bakterijsku infekciju. Takođe, menja se i flora okolnih tkiva, što dodatno pogoduje kako razmnožavanju bakterija tako i prisustvu različitih virusa.

Probleme pravi i kandida – ona je i inače prisutna u organizmu, ali se u toku trudnoće mnogo brže razmnožava, što može da dovede do svraba, peckanja, bolnih odnosa… Još jedna infekcija kojoj su buduće mame veoma podložne jeste infekcija mokraćnih puteva. Za vreme trudnoće pojačano se luči progesteron, što opušta glatke mišiće bešike. Zato dolazi do zadržavanja mokraće i samim tim pojačanog razmnožavanja bakterija koje izazivaju infekciju. Neke od tih infekcija ličiće na cistitis (upalu bešike), ali neke mogu da budu neprimećene a da izazovu oštećenje bubrega. Zato je od četvrtog meseca trudnoće dobro povremeno davati urin na pregled, čak i ako se nikakve tegobe te vrste ne osećaju.

Kako sprečiti sve te infekcije, ili makar smanjiti verovatnoću da će do njih doći? Za početak, neophodna je besprekorna higijena intimnih delova tela, i to kod oba partnera. Za trudnicu je dobro da pije bar dva litra tečnosti dnevno (tako se ispira višak bakterija), da jede dosta voća i povrća, kao i proteina, a da smanji unos šećera. Tako se omogućava da se održi potreban stepen kiselosti organizma, što je bitno za ravnotežu bakterijske flore.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.