Ako se bavimo fitnesom, nijedan deo našeg tela neće izbeći mogućnost da se nađe pod lupom rekreacije. Tako je i s našim kolenima, kojima treba da posvetimo mnogo više pažnje nego što bi se to moglo i pretpostaviti. Koleno nije samo najveći već i najsloženiji zglob u našem telu. Za pokretljivost ovog dela noge odgovorna je poveća količina vezivnih tkiva, koščica, hrskavica i meniskus. Niste to znali? I sve to radi s milimetarskom preciznošću kada trčimo, koračamo, vozimo bicikl ili onda kada igramo fudbal.
Izvesno je, međutim, da pojedini naši pokreti u pojedinim prilikama mogu da dovedu naša kolena do veoma bolnih stanja. Ovde ne govorimo samo o krckanju kolena koje se manifestuje neprijatnim zvukom. U svakom slučaju, preporuka je da se sport i rekreacija nikada ne odbacuju, ni delimično, a posebno ne u potpunosti. Čak i ako je bol u kolenima konstantan prilikom fizičkih napora, ponekad je potrebno pojačati fizički napor prilikom aktivnosti kojima se prepuštamo. U svakom slučaju, najvažnije je da pravilno odaberemo sport kojim ćemo da se bavimo.
Budite samo malo racionalni – ukoliko imate problem s kolenima, nije preporučljivo da se bavite ragbijem, boksom ili lakom atletikom. Pored toga, valjalo bi izbegavati i tenis, fudbal, hokej, skokove, skijanje, kao i tračanje po neravnom tlu. Dakle, bol u kolenu u znatnoj meri sužava broj sportskih aktivnosti kojima možete da se bavite, i to do te mere da se postavlja pitanje šta uopšte ostaje kao izbor! Srećna okolnost je što se u tom slučaju preporučuje bavljenje (i to samo rekreativno) gimnastikom, vožnjom bicikla ili rolera. Najbolja preporuka za bolna kolena jeste plivanje ili nešto malo pravilno odabranog programa joge. Čisto da ne bude kako zbog bolova u kolenima morate u potpunosti da se rešite sporta.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com