Priča o tome da muškarcima nije stalo do toga kako će ostariti jednostavno nije tačna. Niko ne ostaje ravnodušan na proces koji se ne može izbeći. Čini se da samo treba izbegavati činioce lošeg starenja i stvar će biti u redu… Međutim, da li je baš tako? Pa, moramo se složiti s time – jeste. Ako želimo da dodatne godine učinimo što zdravijim, moramo izbegavati činioce bolesnog starenja.
Pod ovim se podrazumeva izbegavanje nepovoljnih spoljašnjih uticaja kao što je dugotrajan boravak u prostorijama ili na mestima koja su izložena velikoj buci, hladnoći, vlazi, promaji, a posebno u onim sredinama gde je vazduh zagađen. U skladu s time, treba odbaciti i sve loše navike. Treba li ponoviti da pušenje, zloupotreba alkohola, lekova ili bilo koje druge supstance zauzima prvo mesto na toj listi? Zatim dolazimo na teren ishrane. U izvesnim godinama moramo se pomiriti s time da preterani unos kalorija više jednostavno ne može da se toleriše. Nije zdravo unositi mnogo soli, šećera, masti; nije zdravo unositi nedovoljno vitamina i belančevina. I to nam je poznata priča, zašto je onda toliko često ne primenjujemo?
Ako vam ništa od pomenutog ne dođe glave, fizička neaktivnost sigurno hoće. Ovde ne govorimo samo o dugotrajnom sedenju u zatvorenoj prostoriji. Niko ne očekuje da u starijim godinama redovno idete u teretanu, ne morate to da činite ni u svojim najboljim godinama, ali u svoj život obavezno uključite barem jednostanu šetnju. Toliko vremena za fizičku aktivnost sigurno možete da odvojite. Na kraju, čak i loša higijena može da bude fatalna, prvenstveno loša higijena usta i usne šupljine, zuba, ali i celog tela. Uslovi u kojima živite takođe su vrlo važni, a oni podrazumevaju redovno održavanje higijene životnog prostora u kojem planirate da dočekate godine koje su pred vama.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com