U trendu

Maroko – fascinantan spoj kultura (1)

Maroko – turistička meka šezdesetih i sedamdesetih godina, još uvek je fascinantan spoj islamske, arapske, afričke i berberske kulture, ali s velikim uticajem francuske. Marokanci su većinom muslimanske veroispovesti, ali nisu previše opsednuti time. Uskočiti u predivne gradove i pejzaže koji oduzimaju dah, izmešati se s ljudima svih boja kože, odmoriti se na predivnim peščanim plažama jeste nešto što bi svako poželeo.
Do Maroka se stiže zaista jednostavno i brzo, bilo da letite preko Pariza ili preko Milana; veze su odlične i nema dugog čekanja u Parizu ili Milanu. Dakle, ako krenete jutarnjim letom, već oko jedan sat posle podne možete biti u Kazablanci. Po sletanju u Kazablanku, na aerodrom "Mohamed V", da biste došli taksijem do grada, trebaće vam 30-40 minuta, dok je glavni grad – Rabat, udaljen samo pedesetak minuta vožnje. Oprez s koferima i taksijima! Ukoliko imate dogovoren transfer do hotela, dobro zapamtite ime osobe koja vas čeka na aerodromu, jer taksisti imaju odličan sistem: predstave se kao da su oni vozači koji vas čekaju i odmah vam uzmu kofere i trpaju ih u svoje prtljažnike, a kada stignete do željenog mesta, doživećete šok – tražiće vam da platite vožnju, i to mnogo više nego što je neka prosečna redovna cena. A vaš pravi vozač verovatno još čeka na aerodromu.
Kazablanka – megalopolis, lučki grad sa oko dva miliona stanovnika, i danas čuva svoje romantične i verske korene. Sigurno se pitate zašto romantične. Svi se dobro sećamo jednog od najboljih klasika svih vremena, filma "Kazablanka" snimljenog 1942. godine, i Hemfrija Bogarta i Ingrid Bergman u glavnim ulogama. Radnja filma vrti se oko Rika, bogatog vlasnika restorana, pa je kao uspomenu na film i na Rika, Amerikanka Kati Kriger 2004. godine otvorila restoran i pijano bar Rick’s Café preko puta starih zidina Medine. Doći u Kazablanku i ne navratiti u "Rikov kafe" na piće ili na večeru bilo bi potpuni promašaj.
Grad Kazablanku možemo podeliti na više delova: stara Medina je na jednoj strani, dok je novi kosmopolitski deo na drugoj, a ta suprotnost najbolje se vidi iz hotela "Hajat". Jedan od najboljih hotela sa pet zvezdica u Kazablanci izgrađen je tačno između te dve celine. Najzanimljivija stvar u Medini, četvrti s vrlo siromašnim kućicama, u kojima asfalt nalazite samo u tragovima, jeste ta što svaka kućica obavezno ima satelitsku antenu. Krov nad glavom nije bitan, samo da je antena tu.
Kazablanka je poznata i kao turistička destinacija s dugim peščanim plažama i brojnim barovima na plažama. Na putu od centra grada do plaže nezaobilazna tačka jeste džamija Hasana II – ogromna džamija s minaretom visokim 200 metara i pomičnim krovom. Obilazak džamije traje od 45 do 55 minuta, i moguć je u tačno određeno vreme (9 sati, 13 sati… – četiri puta dnevno). Isti takav minaret, samo manji, nalazi se u Sevilji (Španija) i u Marakešu. Naravno, treba obići i glavnu tržnicu, kvart Habous, Kraljevsku palatu, Trg Muhameda V i rezidencijalni kvart Anfa. Ukoliko ogladnite, preporučujemo ručak u restoranu "La Fibule", uređenom u tipičnom marokanskom stilu, a nalazi se na samoj obali. Tu se služe vrhunski marokanski specijaliteti, počevši od salate, pastile ili kuskusa, do odličnog tijina – glavnog jela koje se najčešće priprema od mesa, govedine ili piletine, ali i od ribe.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.