U trendu

Bremen: grad iz bajke braće Grim (1)

Bajkoviti Bremen, grad na severozapadu Nemačke, retko koga ostavlja ravnodušnim. Ne samo zbog izuzetno bogate arhitekture, savršeno usklađene gotike, renesanse i rokokoa, nego i zbog bogate istorije i tradicije koja je i danas deo svakodnevice svih njegovih stanovnika.
Iako je Hanza (udruženje baltičkih trgovačkih gradova) prestala da deluje još u 17. veku, skoro da nema stanovnika Bremena koji vam neće pomenuti da je njihov grad još uvek slobodni hanzeatski grad; uostalom, to stoji i u punom nazivu grada. Kao grad država koji sa 60 km udaljenim Bremerhavenom čini najmanju nemačku pokrajinu, Bremen skoro nikada u svojoj dugoj istoriji nije izgubio povlašteni status samostalnog grada. Čak ni posle Drugog svetskog rata, kada je bio luka američke vojske i svojevrsna "enklava" u okviru britanske okupacione zone, što mu je i tada osiguralo nastavak postojanja kao samostalne pokrajine.
Bremen ima pola miliona stanovnika i posle Hamburga je (zajedno sa Bremerhavenom) druga najvažnija luka u Nemačkoj. Taj grad duge pomorsko-trgovačke tradicije i razvijene ekonomije u svako doba godine vrvi od turista, što se posebno odnosi na istorijske delove grada. Sve turističke ture započinju na glavnom trgu, Marktplacu (Bremer Marktplatz), koji važi za jedan od najlepših trgova u Evropi. Na njemu se nalaze neki od najvrednijih bremenskih kulturnih spomenika, kao što je to renesansna većnica Rathaus, jedna od retkih građevina koja je preživela bombardovanje pri kraju Drugog svetskog rata, kada je skoro 80 odsto grada bilo potpuno uništeno. Na Marktplacu je i impresivna ranogotska katedrala St. Petri Dom zu Bremen, zgrada Schütting iz 16. veka, koja je bila sedište Trgovačke komore, ali i Rolandov stub – još jedan simbol bremenske viševekovne nezavisnosti. Sa svojih 10 metara najviši je a ujedno i najstariji takav kip u Evropi (star je više od 600 godina).
U neposrednoj blizini glavnog trga je i Schnoor, najstariji bremenski kvart, u kojem se na samo 2,2 hektara nalazi čak stotinu slikovitih, vrlo uskih kućica nanizanih jedna uz drugu. U njima su nekad davno živeli ribari i zanatlije, a danas se tu nalaze umetničke galerije, restorani, kafe-barovi, suvenirnice. Najtraženiji suveniri su oni s bremenskim sviračima iz istoimene poznate bajke braće Grim. Iako magarac, pas, mačka i petao u bajci nikada nisu uspeli da dođu do Bremena, u svom omiljenom gradu su toliko obožavani da su blizu glavnog trga pre pedesetak godina dobili i bronzanu skulpturu.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.