U trendu

Dalje ka minijaturizaciji, još većom brzinom

Svetsko udruženje proizvođača poluprovodnika (Semiconductor Industry Association, SIA) objavilo je izveštaj o razvoju tehnologije poluprovodnika u kojem pledira na to da se minijaturizacija nastavi još većom brzinom od prvobitno planirane.

Većina kućnih računara koji su danas u upotrebi koristi se procesorima izrađenim tehnologijama 0,18–mikrometarske (180-nanometarske) ili 0,13–mikrometarske (130-nanometarske) poluprovodničke litografije. Izveštaj SIA pokazuje, međutim, da će proizvođači čipova pokušati da na tržište izbace procesore sa integrisanim kolima prečnika manjeg od 90 nanometara već 2004, dok nešto dugoročniji planovi kažu da se procesori sa integrisanim kolima od 22 nanometra mogu očekivati kao standard 2016. godine. Poređenja radi – vlas ljudske kose obično je široka oko 100 nanometara.

Osnov stalnog rasta performansi kompjuterskih čipova tokom decenije koja je za nama bilo je upravo smanjivanje veličine integrisanog kola. Navedeni brojevi, što je interesantno, uveliko premašuju raniju SIA prognozu, prema kojoj je trebalo da čipovi od 100 nanometara budu izrađeni do 2005, a oni od 35 nanometara do 2014. Ne treba mnogo pameti kako bi se zaključilo da to znači da se čipovi smanjuju brže od prethodnih očekivanja. Usitnjenija integralna kola omogućuju veći radni takt procesora – pa i veće performanse – uz istu ili, čak, manju količinu energije, a i materijal se koristi racionalnije pošto proizvođači od jedne silicijumske “oblande” (wafer), iz koje se isecaju čipovi, mogu da dobiju znatno veći broj procesora, čime se dodatno umanjuje njihova konačna cena.

Vodeći svetski proizvođač čipova, američka kompanija Intel, objavila je pre nekoliko meseca da joj je prelazak sa 0,18 na 0,13-mikrometarsku poluprovodničku litografiju omogućio proizvodnju gotovo dvostruko veće količine čipova od silicijumskog “wafer”-a iste veličine. Izveštaj o razvoju tehnologije poluprovodnika jeste dugoročni dokument, čiji “pogled” seže i do petnaestak godina unapred i nastaje konsultovanjem oko 800 stručnjaka poluprovodničke industrije iz celog sveta.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.