U trendu

Ebrary – reÅ¡enje za elektronske biblioteke

Ideja o elektronskim bibliotekama je već dugo prisutna među Internet-preduzetnicima, ali do sada nije postojalo dovoljno dobro softversko reÅ¡enje, koje bi omogućilo korišćenje i naplatu servisa, uz punu zaÅ¡titu autorskih prava. Online-biblioteke su jedan od sadrÅŸaja Interneta koji predstavljaju kamen-temeljac nastojanja da MreÅŸa dobije i svoju edukativnu funkciju, kao i da se iskoriste sva preimućstva koje ona nudi, u odnosu na biblioteke „od cigle i betona“.

Zahtevnijim korisnicima su potrebni vredni, specifični i kvalitetni sadrÅŸaji, koje je teÅ¡ko naći surfovanjem po besplatnom delu MreÅŸe: potraga za sadrÅŸajima koji se na ozbiljan i detaljan način bave određenim temama, se obično zavrÅ¡ava pronalaÅŸenjem sajta, na čijim stranicama je moguće naručiti knjigu, esej, stručni časopis… Izdavači se nisu usuđivali da svoje publikacije učine u potpunosti dostupnim, upravo iz razloga straha od krÅ¡enja autorskih prava, i neovlašćenog kopiranja i Å¡tampanja tekstova.

Å to se tiče izdavača časopisa, novina i periodike, obično je primenjivan model pretplate, pri čemu je korisnik, uplaćajući određenu sumu, dobijao korisničko ime i lozinku, pomoću kojih bi pristupao sadrÅŸajima i arhivi koji nisu vidljivi „običnim“ posetiocima sajta. Ipak, ovakav model je podrazumevao potpuno poverenje muÅ¡terije u kvalitet sadrÅŸaja ili ranija iskustva sa Å¡tampanom publikacijom.

Za korisnike koji tragaju za određenim sadrÅŸajima, oblastima, autorima i koji, uopÅ¡te, traÅŸe informacije i tekstove iz jedne strogo definisane oblasti kojom se bave, ovakav model nije bio primenjiv. Naime, onima koji se bave istraÅŸivačkim radom, kojima su potrebni sadrÅŸaji vezani za specifične oblasti, bilo u svrhe studiranja, profesionalne svrhe ili hobija, potrebna je mogućnost da tekstove pregledaju, da mogu da ih pretraÅŸuju i, najzad, ako im se svidi ono Å¡to su pronaÅ¡li, da to i kupe.

Ovakav koncept odgovara pravim bibliotekama ili knjiÅŸarama: imate mogućnost da knjigu prelistate, pa tek onda odlučite da li ćete je kupiti ili fotokopirati, ili, jednostavno, poneÅ¡to od pročitanog zabeleÅŸiti. Ebrary je softverska kompanija koja se potrudila da tako neÅ¡to i omogući: njihov dodatak (plug-inn) za browser omogućuje da se kompletne knjige ili članci pregledaju sasvim slobodno, ali ne i da budu kopirani ili Å¡tampani pre nego se za to plati.

Svi tekstovi se prebacuju u .pdf format, koji je postao standard na polju prenoÅ¡enja Å¡tampanih izdanja u elektronsko okruÅŸenje, i kojim se ostvaruje istovetan izgled digitalne i Å¡tampane strane. Ono Å¡to standardne biblioteke ili knjiÅŸare nemaju, a Å¡to jeste preimućstvo elektronskog medija, jeste mogućnost indeksiranja celokupnih tekstova i pretraÅŸivanja po najrazličitijim kriterijumima (tema, ključne reči, pisac, izdavač, godina…).

Posle pronalaÅŸenja teksta, pomenuto softversko reÅ¡enje, pod nazivom InfoTools, pruÅŸa mogućnost pregledanja teksta, prevođenja na nekoliko svetskih jezika, pronalaÅŸenje definicija određenih reči u rečniku, obeleÅŸavanje reči ili termina i dobijanje enciklopedijskih objaÅ¡njenja, pretraÅŸivanje teksta, dobijanje biografskih podataka o piscu ili ličnostima koji se u tekstu spominju…

Kada (i ako) korisnik odluči da mu je tekst (deo ili čitav, bilo da je u pitanju knjiga ili članak iz stručnog časopisa) potreban, moÅŸe da izabere opcije „copy“ ili „print“, i obeleÅŸeni deo kopira na clipboard ili odÅ¡tampa na Å¡tampaču. U proseku, cena stranice iznosi 25 centi, a pre nego se korisnik odluči na kupovinu, potrebno je da otvori svoj račun i poloÅŸi na njega novac (minimalno 5 dolara).

Čitava ova priča je izuzetno bitna, jer otvara mogućnost, po prvi put, za formiranje pravih elektronskih biblioteka, toliko priÅŸeljkivanih i potrebnih korisnicima Interneta. ZaÅ¡tita autorskih prava i mogućnost naplate će pokrenuti izdavače u pravcu elektronskog poslovanja i korišćenja mogućnosti MreÅŸe. Å to se tiče čitaoca, oni će dobiti vredne sadrÅŸaje, po koje su, do sada, morali da idu u biblioteku ili knjiÅŸaru – da ne spominjemo probleme sa izdatim ili rasprodatim knjigama, ili ograničenim fondom kojim raspolaÅŸe jedna biblioteka ili knjiÅŸara.

U ovom trenutku, kompanija Ebrary ima potpisane ugovore sa brojnim uglednim izdavačima: Random House, Pearson, McGraw-Hill, Cambridge University Press, St. Martin“s Press, Macmillan, MIT Press, Yale University Press, Columbia University Press, Springer-Verlag… Njihova izdanja će biti digitalizovana i dostupna na MreÅŸi. Na ovaj način, Internet ulazi u svoju novu fazu, u kojoj najvredniji sadrÅŸaji neće biti skriveni od surfera, a brojni izdavači koji su zazirali od objavljivanja na Internetu će steći poverenje u novi elektronski medij.

Korisna adresa:

  • Ebrary.com

    Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.