U trendu

Itanium krenuo u život

Kompanija Intel je nedavno objavila cene svog 64-bitnog procesora Itanium koji se prodaje u četiri različita modela, sa dve različite radne brzine i dve veličine cache memorije drugog nivoa.

Sudeći po iznosima, na cenu očigledno više utiče količina cache memorije nego radna učestanost, jer se oba procesora – i na 800 i na 733 MHz, sa po 4 MB cache memorije drugog nivoa, prodaju po istoj ceni – 4.227 dolara.

Model na 800 MHz sa 2 MB ove priručne memorije jeftiniji je više od 50% i košta 1.980 dolara, dok model na 733 MHz sa istom veličinom cache-a drugog nivoa staje 1.177 dolara. Cene važe za kupovinu u količinama većim od 1.000 komada.

Kompanija Hewlett-Packard, koja je radila zajedno sa Intel-om na razvoju Itanium-a, nedavno je prva ponudila servere i radne stanice sa ovim procesorom. Radna stanica HP i2000 sa jednim procesorom Itanium u sebi košta oko 8.000 dolara.

HP-u se ubrzo pridružio i Compaq Computer, koji je nedavno učinio prvi korak ka oživljavanju svoje linije serverâ visoke klase, ponudivši svoj prvi 64-bitni sistem zasnovan na Itanium-u.

Compaq bi tokom ovog tromesečja trebalo da počne sa isporukama servera ProLiant DL590/64, sa do četiri procesora Itanium koji rade na 800 MHz. Novi server trenutno podržava Microsoft-ov 64-bitni operativni sistem Windows Advanced Server Limited Edition, kao i nekoliko distribucija Linux-a koje dolaze iz Red Hat-a i SuSE Linux-a. DL590/64 sa dva procesora i jednim gigabajtom radne memorije košta najmanje 23.000 dolara.

Compaq je, inače, u junu pristao da Intel-u proda patentna prava nad svojim 64-bitnim projektom Alpha. Kompanija iz Hjustona, naime, planira da proizvode zasnovane na tom procesoru napusti do 2004. godine i da svu svoju pažnju usredsredi na Itanium.

Itanium je, da podsetimo, lansiran početkom ove godine, a Intel je, paralelno sa tim, ponudio i široku podršku svom čipu. Prethodno je bio orijentisan prevashodno na tržište servera niže klase, nudeći, zajedno sa Microsoft-om, jeftinu 32-bitnu tehnologiju. Ove dve kompanije sada se nadaju da će proširiti svoje partnerstvo prodajući 64-bitne sisteme prihvatljive cene kompanijama koje koriste aplikacije sa dosta računanja.

Bolji poznavaoci prilika u ovoj IT grani smatraju da će proći izvesno vreme pre nego što Itanium naiđe na širi odziv tržišta, ali je izvesno da će već ove godine pojava novog procesora uneti svežinu u njega te da će sistemi zasnovani na Itanium-u ući u borbu sa 64-bitnim platformama kakve projektuju Sun Microsystems i IBM.

Drugi značajni proizvođači (pre svih, Dell Computer i IBM) bi svoje servere i radne stanice sa ovim procesorom trebalo da ponude do kraja godine.

Kada je u pitanju softverska podrška za Itanium, ona je za sada prilično ograničena (kao što smo spomenuli u odeljku o Compaq-u). Kompanija Red Hat je nedavno objavila da poslednja verzija njene distribucije operativnog sistema Linux može da radi i na serverima koji koriste Intel-ov 64-bitni Itanium.

Time se Red Hat uvrstio u vrlo uzak krug kompanija koje nude 64-bitni Linux – pre njega, to je pošlo za rukom samo kompanijama SuSE Linux i Caldera Systems.

Red Hat Linux 7.1 for the Itanium Proccessor sadrži Linux jezgro verzije 2.4 i podržava do 64 gigabajta (!!!) radne memorije, najviše osam procesora i fajlove veličine do 16 terabajta (!!!!!). Takođe sadrži Xfree86 4.03, koji bolje prepoznaje video memoriju i poboljšava 3D grafiku, konfiguraciju zaštitnog zida koja koristi IP tabele i podržava dva nivoa bezbednosti, grafičku konfiguraciju koja podržava Red Hat program Kickstart za brzo instaliranje i instaliranje bez neposrednog nadzora, bezbedni transportni sloj (Transport Layer Security) koji LDAP klijentima omogućava korišćenje enkodirane veze i poboljšanja instalacione procedure. Osim toga, Red Hat Linux 7.1 za Itanium podrazumeva i upravljačke programe za USB (Universal Serial Bus) uređaje, podršku za CD uređaje; podržava plug-and-play zamenu uređaja bez isključivanja, a tu su i novi alati za štampanje, web server Apache i konfiguraciju BIND, koja olakšava podešavanje servera imena domena (Domain Name Server, DNS). Ova distribucija Linux-a sadrži grafičko sučelje KDE 2.1 za radne stanice i Koffice, integrisani programski paket za obradu teksta, tabelarne proračune, prezentacije i grafičke izveštaje. Podržava Secure Sockets Layer i WINE, 32-bitnu emulaciju Windows okruženja, a sadrži i pakete SGML i XML usklađene sa standardnom Linux-ovom bazom (Linux Standard Base).

Osim toga, tu su i kompletne serverske aplikacije za web, e-poštu, FTP i štampanje, kao i ugrađena podrška za jezike C, C++, FORTRAN, Perl, Python i PHP. Cena celokupnog softvera je 500 dolara.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.