U trendu

Kako rade hardverski MP3 plejeri?

Hardverski MP3 plejer – uređaj koji samostalno, bez pomoći PC-ja čuva, dekodira i reprodukuje digitalne audio fajlove.

Revolucija na polju digitalnih tehnologija omogućila je da se oslobodite “tiranije” fizičkog medijuma – ne morate više da brinete da li će vam se kaseta izgužvati ili CD izgrebati. Sve to, naravno, ne bi imalo smisla kada biste morali da budete vezani za slušanje muzike isključivo preko vašeg kompjutera.

MP3 tehnologija vam omogućava da muzičke fajlove, praktično identične kopije vaših omiljenih pesama, sa lakoćom iskopirate na mali prenosni uređaj, komponentu vašeg stereo sistema, uređaj u automobilu, čak i digitalnu kameru ili mobilni telefon. Od sledeće generacije ovih uređaja možemo svakako očekivati veći kapacitet, brzinu procesora i više formata fajlova.

Sam MP3 plejer ponaša se identično kao i MP3 aplikacija na vašem računaru – manipuliše i daje informacije o digitalnim muzičkim fajlovima koje ste prethodno na njega smestili. Srce ovog uređaja je digitalni procesor signala ili DSP. On rukovodi prenosom podataka, kontroliše interfejs i dekodira fajl za plejbek. Radi izuzetno brzo, i, što je za portabl uređaj bitno, troši malo energije.

Čitav proces, ipak, počinje na vašem PC-ju. MP3 fajlove kreirate ili “skidate” sa Interneta, a zatim ih po želji komprimujete.

Glavno ograničenje većine hardverskih MP3 plejera je količina informacija – muzike koju na njih možete smestiti, te se stoga fajlovi komprimuju. Međutim, kompresija je u obrnutoj srazmeri sa kvalitetom snimka. Na primer, pesma koja sadrži 160kbps (kylobytes per second) zvuči mnogo bolje od one koja je komprimovana da sadrži samo 96kbps, ali je fajl gotovo duplo veći.

Sledeći korak je prenošenje fajlova sa hard diska računara u memoriju hardverskog MP3 plejera – preko USB, paralelnog ili serijskog porta. Posao može biti olakšan ako MP3 uređaj poseduje i CD čitač, pa fajlove direktno čita i komprimuje, bez pomoći PC-ja. Starija generacija uređaja koristila je memoriju sličnoj RAM-u naših računara, samo što se po isključenju ona ne prazni, a noviji uređaji nude više mogućnosti kao što su interni hard disk, ili prenosni mediji kao Iomega Pocket Zip.

Pošto odaberete pesmu koju želite da čujete – koristeći ugrađene kontrole i LCD ekran koji nudi informacije o pesmi, izvođaču, trajanju podaci se iz memorije prebacuju u DSP koji dekomprimuje fajl. DSP dalje pesmu šalje u digitalno-analogni dekoder, i dobijate klasični analogni audio signal koji preko predpojačala odlazi u – vaše slušalice.

Jedini problem koji, izgleda, ostaje da se reši nije u domenu tehnologije, već autorskih prava. Web-sajtu Napster, globalnom fenomenu za “skidanje” MP3 pesama, sudeći po sudskom sporu koji se protiv njega vodi, ne piše se dobro. I autori i izvođači popularne muzike traže svoj deo kolača u svetu digitalnih tehnologija.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.