U trendu

Mobilni telefoni opasni po zdravlje – zabluda ili realnost?

Da li korišćenje mobilnih telefona dovodi do zdravstvenih problema? Da li je istina da njihovo zračenje može da izazove tumor mozga? U poslednje vreme je bilo mnogo polemika na ovu temu, pa su i zdravstveni radnici i predstavnici „mobilne“ industrije odlučili da sprovedu odgovarajuća ispitivanja.

Istraživanja Američke zdravstvene fondacije su delom bila i finansirana od strane specijalne komisije, koju je osnovala grupa proizvođača mobilnih telefona. U ovaj projekat je uloženo čitavih 28 miliona dolara i uključeno 891 ispitanika. Osobe koje su u istraživanju učestvovale su bile stare između 18 i 80 godina, njih 469 je imalo tumor mozga, ostalih 422 ispitanika su bili zdravi i svi su bili korisnici mobilnih telefona. Zaključak: zračenje putem radio-talasa koje ovi aparati proizvode nije opasno kada je u pitanju kratko i samo povremeno izlaganje. Ni kod onih koji mobilne telefone često i dugo koriste ne postoji nikakva uočena veza između zračenja i pojave bolesti. Ipak, lekari su uzdržani i tvrde da je potrebno pratiti korisnike na duži rok. Mobilni telefoni su u masovnoj upotrebi tek par godina, tako da jedan prosečan korisnik ovakav uređaj koristi tek 2-3 godine. Potrebno je videti šta se dešava i kakvi su efekti „na duže staze“.

U međuvremenu, u upotrebu su ušle slušalice koje omogućavaju razgovor, a da se aparat ne prinosi uhu. Proizvođači tvrde da ovakav način upotrebe drastično smanjuje zračenje, ali se sa njima ne slaže britanski magazin Which?, vodič za potrošače. Novinari ovog časopisa tvrde da nije primenjena prava metodologija u merenju zračenja pri korišćenju slušalica i da, zavisno od položaja antene na mobilnom telefonu, radijacija može čak i da bude uvećana i do 3,5 puta! Polemika na tu temu se nastavlja, ali se čini da je pomenuti magazin u pravu i da slušalice mogu da posluže kao odličan provodnik za radio-talase koje emituje aparat. Prema tvrdnjama ovog časopisa, postoje položaji u kojima se zračenje smanjuje za čitavih 90%, ali je pravu poziciju vrlo teško sugerisati i postići. Uvećanje zračenja je primećeno i kada su slušalice blizu aparatu, ali i onda kada su maksimalno udaljene. Koje rešenje oni predlažu? Which? smatra da je jedino pravo rešenje upotreba metalnih ili keramičkih cilindara koji se obavijaju oko žica kojima su slušalice povezane sa aparatom i koji služe kao „upijač“ zračenja.

Da li postoji još neko rešenje ovog problema? U pomoć je bila pozvana i vojna tehnologija koja je bila primenjena u izradi filtera za zaštitne maske korišćene u Zalivskom ratu. Tako je nastao prizvod WaveZorb patch, ustvari navlaka za uvo koja u svom tkanju sadrži i ugljenik i za koju proizvođač tvrdi da za čitavih 99% smanjuje mikrotalasno zračenje. Prilikom korišćenja ovog prizvoda, nije potrebno imati slušalice, odnosno telefon se normalno naslanja na uvo.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.