U trendu

Mobilni telefoni pod lupom – akumulatori

Od bežičnih, preko mobilnih telefona i Organizer-a do Notebook-računara, akumulatori u telekomunikacionoj tehnologiji zauzimaju ključno mesto i stalno dobijaju na značaju, jer bez mobilnog izvora energije sloboda kretanja seže taman od jedne do druge utičnice za struju. Proizvođači mobilnih telefona koriste četiri različite vrste akumulatora. Nikl-kadmijumski (NiCd) su eventualno u upotrebi jedino još kod starijih modela. Najrasprostranjeniji su nikl-metalhidridni (NiMH) akumulatori, koji imaju veći kapacitet i često se nalaze u uređajima niže i srednje klase. Imaju relativno veliku masu i time otežavaju sam uređaj. Još veći učinak i istrajnost pružaju litijum-jonski (Li-Ion) akumulatori, a podjednako snažni, ali znatno manji su litijum-polimerni (LiPo) akumulatori. Oni su, pri istom ili čak većem kapacitetu, tek veličine kreditne kartice.

Šta je u stvari akumulator? Akumulator je baterija koja se može više puta napuniti i koristiti. Uobičajene baterije, tzv. primarne ćelije, pretvaraju hemijsku energiju u električnu. Nakon pražnjenja, one se jedino još mogu upotrebiti za recikliranje. Nasuprot tome, postupkom punjenja akumulator može i do 1.000 puta da obnovi svoje rezerve energije. Baterije za višekratno punjenje u mobilnim telefonima mogu imati različit napon: NiCd- i NiMH-ćelije pružaju 1,2 V, a Li-Ion- i LiPo-akui 3,6 V.

Šta je kapacitet akumulatora? Kapacitet akumulatora predstavlja količinu struje koju on može da isporuči za određeno vreme. Ona se meri u mili-amper-satima (mAh). Ako npr. jedan mobilni telefon ima moderni Li-Ion-akumulator kapaciteta 550 mAh, onda to znači da akumulator može da isporuči struju jačine 55 mA u trajanju od 10 sati ili 100 sati struju od 5,5 mA. Dužina trajanja jednog punjenja akumulatora zavisi i od spoljašnjih faktora. Ukoliko se npr. nalazite u području sa slabim signalom, Vaš mobilni mora da emituje većom snagom, da bi održao vezu. Posledica toga je, naravno, veća potrošnja struje.

Da bi se omogućio nesmetan protok struje, kontakte između akumulatora i uređaja treba povremeno očistiti običnom školskom gumicom za brisanje. NiCd- i NiMH-akumulatori se pre prve upotrebe moraju potpuno isprazniti. Postupak prvog punjenja nikako ne treba prekidati, iako on može da traje i duže od 12 sati. Povremeno treba potpuno isprazniti akumulator pre ponovnog punjenja. Nikada ne treba puniti ekstremno hladne ili vruće akumulatore, mada nakon punjenja mogu da se koriste na ekstremno visokim ili niskim temperaturama. Ako se NiCd-akumulator zameni NiMH-akumulatorom, može se koristiti isti punjač, jer oba akumulatora rade sa istim naponom.

Punjenje Li-Ion ili Li-Po-akumulatora je jednostavnije, jer se ne moraju prazniti pre punjenja. Međutim, Li-Ion-akumulatori su ugroženi na temperaturama preko 60 stepeni Celzijusa. Zato ih treba štititi od direktnog izlaganja Suncu, jer inače slabi njihov učinak. Za punjenje akumulatora isključivo treba koristiti originalne punjače, da ne bi došlo do uništenja osetljive elektronike.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.