U trendu

Nije Windows, ali šljaka

Premda je Microsoft još uvek u slavljeničkom raspoloženju povodom promocije novog Windows-a, vrlo brzo bi moglo da se dogodi da mu slavu pomrači jedan sasvim nov softverski proizvod. U pitanju je Lindows, nov operativni sistem, odnosno nova distribucija operativnog sistema Linux, koja je, zahvaljujući inovativnom pristupu konceptu međudejstva OS-a sa aplikacijama, u stanju da izvršava sve popularnije aplikacije za bilo koju od Windows platformi (98, Me, NT, XP). Tvorac ovog potencijalno vrlo opasnog takmaca Windows-u jeste Majkl Robertson (Michael Robertson), osnivač proslavljene virtuelne kompanije MP3.com, čovek kome očigledno ne nedostaje ni energija ni bistrina, a bogami – ni petlja, čim se usudio da stane na put džinu iz Redmonda.

Linux je neprikosnoven na polju mrežnih servera, ali u svetu običnih ličnih računara još uvek više ima status hobija nego upotrebljivog i efikasnog alata pomoću kog brzo i lako može da se završi posao. Deo razloga je isti kao u već dobro znanoj antologijskoj priči sa IBM-ovim sistemom OS/2, koji je u vreme Windows-a 3.1 bio pravo čudo po svojim performansama, ali nije daleko dogurao jer marketinški pristup nije bio adekvatan, pa autori softvera nisu bili zainteresovani da pišu aplikacije za ovaj sistem. Stoga se pod OS/2, da biste radili u, recimo, Word-u, prvo morala pokretati cela “virtuelna mašina” i, u okviru nje, Windows sesija, pa tek onda, unutar te emulacije Windows okruženja, željena aplikacija. Ovakva procedura, pored komplikovanosti, značajno je degradirala inače sjajne karakteristike i performanse sistema OS/2, tako da on, praktično, nikada nije uspeo da ostvari komercijalni proboj.

Sa druge strane, korisnici računara su najčešće konformistički nastrojeni, vole da koriste oprobane alate i teško se odlučuju na to da menjaju navike. To je ključ relativno slabog uspeha nekih alternativnih paketa (poput StarOffice-a), čak i kada su besplatni.

Pomoću Lindows-a bi svi ovi problemi, najzad, mogli biti prenebregnuti, a on bi mogao da se pokaže kao ravnopravna (a pritom jeftinija) alternativa Microsoft-ovoj uzdanici. Tehnološka saobraznost sa Windows familijom operativnih sistema postignuta je korišćenjem programa Wine, besplatnog emulatora čiji je razvoj započet još 1993, ali i uz pomoć određenih komponenti specijalno razvijenih u Robertsonovoj kompaniji.

Prva beta verzija operativnog okruženja Lindows trebalo bi da bude predstavljena javnosti već krajem novembra, a konačni proizvod pojaviće se tokom 2002, po ceni od 99 dolara. Onaj ko želi da se okuša u razvoju aplikacija i drugog softvera za Lindows, takođe treba da plati 99 dolara, ali će, zato, konačnu verziju dobiti besplatno.

Za sada, pod beta verzijom rade samo glavne Microsoft Office aplikacije, ali bi u konačnoj verziji ta podrška trebalo da bude znatno proširena, obuhvatajući kako Microsoft-ove, tako i sve važnije proizvode drugih kompanija.

Pored cene (Windows XP Home Edition staje 199, a Windows XP Professional 299 dolara), jedan od ključnih razloga da se korisnici opredele za Lindows je i složen i neugodan proces licenciranja i aktivacije softvera, koji je Microsoft uveo ove godine, što pod Lindows-om neće morati da trpe.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.