U trendu

Prikazan prototip „ćelije“

Udruženim snagama kompanija IBM, Sony i Toshiba napravljen je i 7. februara (na Internacionalnoj konferenciji Solid State Circuit u San Francisku) prikazan dugo očekivani mikroprocesor pod nazivom Cell (ćelija). To je procesor nove generacije, koji ima devet jezgara, pa se zbog toga često naziva superkompjuterom na čipu. Njegov razvoj trajao je četiri godine, a njegove performanse su deset puta bolje od mikroprocesora koji se danas koriste u računarima.

Cell se sastoji od osam procesora za izvršavanje različitih operacija koji mogu raditi paralelno. Proizvođači su im dali zajednički naziv SPE (Synergistic Processing Elements). Pored njih, postoji još jedan kontrolni procesor (64-bitni Power PC), koji upravlja radom ostalih. Na taj način mogu se obavljati vrlo složeni zadaci, pa se iz tih razloga Cell poredi sa superkompjuterima.

Razvoj procesora sa više jezgara postao je trend poslednjih godina, s obzirom na činjenicu da su klasični procesori sa jednim jezgrom dostigli gornje granične mogućnosti svog razvoja. Procesori sa više jezgara omogućavaju paralelno izvršavanje instrukcija i na taj način povećavaju brzinu rada. Kod procesora sa jednim jezgrom svako dalje povećanje brzine izazvalo bi veliko zagrevanje i znatno povećanje potrošnje.

Cell radi na brzini (frekvenciji taktnog signala) od najmanje 4,5 gigaherca. On će se, za početak, najverovatnije koristiti u Sony-jevoj igračkoj konzoli najnovije generacije – Playstation 3. Imaće vazdušno hlađenje, a potrošnja će mu najverovatnije biti oko 30 vati. Te karakteristike su u rangu sadašnjih karakteristika Sony-jeve konzole Playstation 2.

Veliku brzinu rada moraju pratiti i druge napredne karakteristike. Svih devet jezgara povezano je zajedničkom univerzalnom magistralom sa brzinom reda nekoliko gigaherca. U procesor su ugrađeni i memorijski i ulazno/izlazni kontroleri, koje je realizovala kompanija Rambus. Svako jezgro (SPE) ima i keš memoriju od 256 kilobajta, dok kontrolno jezgro ima 32 kilobajta L1 i 512 kilobajta L2 keš memorije.

Cell je realizovan tehnologijom sa 90 nanometara. Sa ovom tehnologijom, međutim, proizvode se čipovi (procesori sa više jezgara) dosta velikih dimenzija – 221 milimetar kvadratni. Zbog toga se još uvek ne smatraju rentabilnim. Njegovi proizvođači će, međutim, vrlo brzo preći na proces sa 65 nanometara, što će dati mnogo bolje (ekonomičnije) rezultate. Prototip je napravljen u IBM-ovoj fabrici East Fishkill, dok će ih Sony proizvoditi u svojoj fabrici u Nagasakiju.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.