U trendu

Sony Ericsson W980

Pomodno sjajna gornja polovina s providnom ivicom i natpis "8 GB" na zadnjoj, mat strani telefona odmah daju do znanja da ovo nije običan Walkman, ovo je Sony Ericsson W980. Taj utisak potvrđuje uključivanje telefona, jer onda na njegovoj prednjoj strani zasvetle virtuelni tasteri za upravljanje muzikom, a Walkman-ov logo na spoljašnjem ekranu reaguje na pomeranje telefona. Još kad pustite muziku, pa kroz providnu ivicu počne da pulsira svetlost! Naime, ovaj uređaj mora i da izgleda kul, pošto je trenutno muzički najsposobniji Sony Ericsson telefon, naslednik modela W890 i W910i.
Za preklopni telefon kućište nije baš malo, ali dobro pogođena masa i zadnja mat plastika osiguravaju stabilan položaj u ruci. Čini se da su i tastatura i unutrašnji ekran mogli više da profitiraju zbog samih dimenzija telefona. Ekran bi možda mogao biti i veći, ali i ovakav kakav je daje oštru sliku, zahvaljujući ugrađenom senzoru ambijentalnog osvetljenja. Pored pomeranja Walkman logoa, akcelerometar je zadužen i za automatsko okretanje ekrana. Šteta je, međutim, što to čini samo u aplikacijama za pregledanje medijalnih datoteka, a ne i u "običnim" aplikacijama kao što je to browser i, zaista neshvatljivo, pri korišćenju kamere.
Numerički tasteri dizajnirani su kao tasteri nekadašnjih pisaćih mašina, veliki su i funkcionalni. Takmičarima u brzom kucanju SMS-a moglo bi jedino da zasmeta što su dosta razmaknuti, zbog čega prst gubi mnogo vremena na putovanje od tastera do tastera. Dimenzionisani tako da se uklope u dizajnerski motiv tri spojena kruga (koji se pojavljuje i na prednjoj polovini telefona), funkcijski tasteri su premali i previše blizu jedan drugom. Praktičnije rešenje možda bi bilo manje lepo, ali ljudi debljih prstiju ne bi se bunili.
Prednji virtuelni tasteri funkcionišu odlično, a na raspolaganju je još i opcija Shake Control, ako držite pritisnut taster play, između pesmama možete da se pomerate pomeranjem telefona levo i desno. Pomeranjem prema gore i dole kontrolišete jačinu zvuka. Zvuči i jeste kul, ali je najverovatnije da ćete to samo kao kuriozitet pokazivati prijateljima, a u radu se držati praktičnih kontrola na prednjem ekranu i uobičajenog tastera za jačinu zvuka, koji se nalazi na desnoj ivici telefona.
Na toj ivici nalazi se i uvek vrlo koristan taster za zaključavanje bočnih tastera i tastera na prednjem touchscreen-u, kao i taster za alternativu između prikaza stand-by aplikacije, muzičkog player-a i radija na spoljašnjem ekranu. Ne postoji poseban taster za pokretanje kamere i okidanje (ovde treba reći da spoljašnji ekran ne može da posluži kao pretraživač) kojim bi se donekle mogla ispraviti glupa odluka o smeštanju objektiva tačno naspram centralnog navigacionog tastera koji služi za okidanje. Ako telefon držite na najprirodniji način, prst kojim pridržavate njegovu donju polovinu uvek će vam, pa i kad poželite da snimate, biti tačno na objektivu. Jedina uteha vam može biti to što fotoaparat ionako nije nešto posebno (nema autofokusa ni blica), pa nećete imati želju da ga preterano koristite.
S obzirom na ugrađenih ogromnih osam gigabajta memorije, u Sony Ericsson-u su smatrali da slot za memorijske kartice nije potreban. Slažemo se s njima, ali i razumemo one koji ne odobravaju takvu odluku, jer je lepo imati mogućnost izbora. Više muči to što je Sony Ericsson-ov FastPort jedina utičnica na uređaju. Iskreno, za spajanje s računarom i punjenje više bismo voleli "umanjene" varijante standarda USB. Ali dobro, ta odluka se i može razumeti pošto sve funkcioniše besprekorno; uostalom, bilo bi nepravedno sad prozivati Sony Ericsson zbog nametanja sopstvenih standarda, kad to svi proizvođači na svetu ionako već rade.
Međutim, ono što je nedopustivo, pogotovo za high-end muzički telefon, jeste izostanak 3,5-milimetarskog priključka za slušalice. Da, priložene slušalice su odlične i zanimljivo je što konektor punjača može da posluži kao svojevrsni produžni kabl za spajanje slušalica (na njega možete priključiti konektor slušalica i tako slušati muziku dok punite uređaj), ali 3,5-milimetarski priključak za muzičke telefone je standard. Na kraju, imaju je i muzički mnogo manje sposobni telefoni od ovog. Korišćenje adaptera ne samo da smanjuje kvalitet zvuka već i povećava dužinu kabla i time mogućnost da vam se oni upetljaju. Ovaj poslednji argument možda zvuči banalno, ali to je jedan od detalja koji uveliko utiču na opšti komfor korišćenja uređaja.
Osim ove zamerke, o muzičkim mogućnostima modela Sony Ericsson W980 ne može se reći ništa osim pohvala. Kvalitetu zvuka se ne može pronaći mana, a što se softvera tiče, Sony Ericsson W980 ima sve uobičajene opcije i još poneku. Najnovijoj verziji player-a Walkman (3.0) može se pristupiti preko menija i posebno namenjenim tasterom, a reprodukcijom muzike možete upravljati funkcijskim tasterima i već pomenutim virtuelnim tasterima i drmanjem telefona. Naravno, pesme je moguće sortirati po svim mogućim kriterijumima i prebaciti ih na telefon na sve moguće načine. Da postoji mogućnost spajanja Bluetooth vezom sa slušalicama i ostalim uređajima ne treba ni pominjati. Niste ograničeni predefinisanim podešavanjima, već možete i prilagoditi ekvilajzer po svojoj želji. Svetlosni efekti koji prate muziku već su pomenuti, a treba reći da je na raspolaganju i nekoliko lepih podašavanja izgleda za oba ekrana.
Specifičnost Walkman-a je i zabavna aplikacija SensMe, pomoću koje u koordinatnom sistemu možete da pretražujete sačuvane pesme, a one su podeljene prema tome da li su spore, brze, tužne ili vesele (doduše, ne možete ih ručno označiti kao takve, već ova klasifikacija važi jedino ako za prebacivanje pesama na telefon koristite za unos muzike Sony Ericsson aplikaciju Media Manager). FM radio ima ugrađen RDS da biste znali na koju ste radio stanicu nabasali (njih 20 možete i sačuvati), a opcija TrackID je tu da biste saznali koju pesmu upravo slušate. Izuzetna muzička sposobnost ovog telefona je FM odašiljač. Dakle, korišćenjem (slobodne) radio frekvencije, muziku iz telefona možete puštati na svom klasičnom radio prijemniku. Još se pri tome preko RDS-a do prijemnika prenose i imena pesama i izvođača. U najavama ovog modela pominjalo se da će on imati i ugrađenu antenu, da bi radio mogao da funkcioniše i bez spajanja slušalica, ali to se nije dogodilo, tako da FM odašiljač ostaje najveći muzički bonus.
Ostale mogućnosti modela Sony Ericsson W980 zadovoljavajuće su, ali ne donose nikakvo uzbuđenje ni iznenađenje. Zanimljivo je samo što su opcije reprodukcije zapisa i slika bolje od mogućnosti njihovog snimanja. Primera radi, video zapise možete gledati usporeno i jednostavnim klikom iz njih kreirati screenshot-ove, a fotografije možete sortirati po ključnim rečima, pa se pomoću specijalizovane opcije (koja opet koristi Google Maps) prisetiti gde ste ih snimili (famozni geotagging). Od "ozbiljnih" funkcija tu je push mejl, ali nema, primera radi, programa za pregledanje Office dokumenata, što nije neko posebno iznenađenje s obzirom na (multi)medijalnu orijentaciju ovog telefona. Sony Ericsson W980 je pre svega muzički telefon, i to odličan.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.