U trendu

Sve veće interesovanje za Sun-ov StarOffice

Kompanija Sun Microsystems je nedavno podigla brzinu svog vrhunskog servera E10000 “Starfire”, kako bi mu bolje osigurao pozicije na tržištu serverâ visoke klase. Stariji modeli su koristili procesore na 400 MHz, dok u novima “zuje” UltraSparc II na 466 MHz. Sun je, inače, do sada isporučio preko 5.000 komada E10000, proizvoda čija je cena tek nešto manja od milion dolara (reč je o konfiguraciji sa 20 procesora).

Sun će procesore na 466 MHz ugrađivati i u servere srednje klase serijâ od E3500 do E6500, ali će im cene sistemskih ploča sniziti za 15%.

Glavni takmac na tržištu serverâ visoke klase Sun-u je IBM, a prošlog meseca je u šemu uleteo još jedan potencijalno jak igrač – japanska kompanija Fujitsu Technology Solutions, koja je ponudila server sa 128 procesora.

Kako će se Sun držati na polju hardvera videćemo, a da vidimo kako stoji sa softverom.

Početkom jula je korisnicima zainteresovanim za besplatno preuzimanje njenog popularnog operativnog sistema Solaris sa Interneta kompanija uputila poslednji poziv da, ukoliko žele, preuzmu njen operativni sistem, jer je nameravala da okonča program kojim se svima zainteresovanim da razvijaju softver za Solaris omogućavao besplatan pristup Sun-ovom softveru. Bilo je najavljeno da će kompanija, posle poslednjeg roka za besplatni download, pored obustavljanja preuzimanja, zatvoriti i kanale za razmenu mišljenja i kôda, što je takođe bio deo programa preuzimanja softvera.

Program besplatnog preuzimanja izvornog koda, pod nazivom Solaris 8 Foundation Source Download, započet je još u novembru, a na taj način je korisnicima i programerima pružena mogućnost da “zavire” i u unutrašnjost ovog operativnog sistema i da slobodno ispituju njegova svojstva. Jedini uslov koji je trebalo prihvatiti pri preuzimanju bila su određena uobičajena ograničenja u korišćenju, koja proističu iz Sun-ovog autorstva i vlasništva nad softverom. Solaris je bilo moguće kupiti i na CD-u, ali je u tom obliku koštao 75 dolara.

Obrazloženje za ovu odluku je bilo da, za razliku od drugih open source code projekata, zamisao Sun-a nije poboljšavanje Solaris-a kroz angažman šire javnosti, već, pre svega, promocija i predstavljanje njegovih mogućnosti. Solaris je, do najava o prestanku preuzimanja, bio preuzet već preko 2.000 puta i kompanija je smatrala da su svi koji su bili zainteresovani već mogli to da obave.

Međutim, jedan dan pre obustavljanja programa besplatnog preuzimanja, Sun je preinačio svoju odluku, kao razlog navodeći da zanimanje korisnika, ipak, ne jenjava.

Još uvek nije poznato da li je rastuće interesovanje za vrlo funkcionalne i sofisticirane Sun-ove softverske proizvode delimično izazvano i mračnim najavama iz Microsoft-a o “aktivaciji softvera”, novom načinu registracije korisnika, ali ono što se na Zapadu (gde se softver, je l’ te, plaća) događa sa Sun-ovim StarOffice paketom stvarno je zanimljivo.

U periodu od samo dve nedelje, holandski korisnici računara naručili su preko 10.000 besplatnih primeraka poslovnog paketa StarOffice 5.2, preko posebne web lokacije koju je, kao odgovor na MS-ovu novu politiku licenciranja softvera, postavila kompanija TPLC Nederland, Sun-ov distributer za Holandiju.

U središtu promotivnog događaja, započetog krajem juna, a posvećenog popularizaciji StarOffice-a bio je web sajt SorryGates.com. Ova akcija, koja se u početku zasnivala na besplatnoj distribuciji softvera na CD-ovima, bila je toliko uspešna da su potrošene sve raspoložive zalihe diskova, kaže portparol TPLC-a Kristijan van Nispen tot Sevenaar i dodaje: “Objavili smo oglase u dva nacionalna lista i uputili nekoliko saopštenja za medije, a odziv je bio toliko veliki da smo u jednom trenutku ponudu morali da ograničimo samo na učitavanje preko Mreže”.

Kampanja je, kao što smo već naveli, koincidirala sa datumom objavljivanja Microsoft-ovih ideja o novoj politici izdavanja licenci, koja bi, prema nepodeljenoj proceni analitičara, mogla dovesti do primetnog povećanja troškova u kompanijama koje koriste MS softver. StarOffice 5.2 je, sa druge strane, kompletan i pristojno određen poslovni paket koji je, uz to, prema tvrdnjama van Nispen tot Sevenaara, potpuno kompatibilan sa Microsoft Office-om. Prema njegovim rečima, zahtevi za preuzimanje su poticali kako od pravnih lica, tako i od pojedinaca.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.