Ako vidite ovo u rashladnoj vitrini u marketima, ni slučajno ne uzimajte meso iz nje

Higijenski standardi u supermarketima treba da budu visoki, iako nije moguće održavati kliničku čistoću.

Znaci nečistoće uključuju prljave podove, oštećene proizvode ili ambalažu.

Higijenski standardi u supermarketima trebalo bi da budu na visokom nivou. Ipak, s obzirom na veliki broj kupaca, iluzorno je očekivati da prodavnice budu klinički čiste. Stručnjakinja za prehrambene proizvode Judit Šrajro iz Potrošačkog centra Berlin podelila je za „Buzzfeed“ nekoliko korisnih saveta koji potrošačima mogu pomoći da izbegnu neprijatna iznenađenja, poput pokvarenog mesa ili ribe, prenosi Fenix magazin.

Posebnu pažnju, ističe ona, treba obratiti na rashladne vitrine i zamrzivače. „Kondenzacija ili ledeni kristali na proizvodima ukazuju na temperaturne oscilacije, što je naročito problematično kod lako kvarljive robe“, upozorava Šrajro.

Vitrine sa svežim mesom i ribom, dodaje ona, predstavljaju važan indikator higijenskih uslova. Sve u tom prostoru mora biti propisno rashlađeno, površine čiste, a i raspored proizvoda u vitrini može pokazati da li su uslovi zadovoljavajući. Savetuje se izbegavanje sivog mesa ili onog koje ispušta sokove.

Miris je još jedan važan pokazatelj: „Dobar supermarket u odeljenju sa mesom – ne miriše ni na šta“, kaže stručnjakinja. Posebno treba obratiti pažnju na podove. „Na prvi pogled nehigijenski supermarket često ćete prepoznati po prljavim podovima, lepljivim površinama ili smeću koje leži unaokolo“, upozorava Šrajro.

Znak za uzbunu su i otvoreni ili oštećeni proizvodi i ambalaža

Ovi saveti mogu pomoći potrošačima da makar donekle procene higijenske uslove u supermarketu. Za detaljnije provere ipak su zadužene nadležne službe, poput sanitarne inspekcije. Ipak, portparol nevladine organizacije Foodwatch za „Buzzfeed“ je izjavio da Nemačka ima ozbiljan problem s inspekcijom hrane – svaka treća kontrola se, kako kaže, uopšte ne sprovodi. Dodatni problem je što se rezultati tih kontrola retko objavljuju. Prema mišljenju Foodwatcha, upravo bi javna dostupnost rezultata bila prvi korak ka izgradnji poverenja.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com