Mnogi ljudi sanjaju o bašti punoj cveća i zelenila, ali ne svaki prostor dobija dovoljno sunca. Srećom, postoje brojne višegodišnje biljke koje uspevaju u senovitim uslovima, unoseći sjaj i život u najzabačenije delove bašte. Leto je idealno vreme za sadnju, a uz nekoliko korisnih saveta, vaša senovita bašta će cvetati bez obzira na količinu svetlosti.
Kamelije – luksuzne žbunaste višegodišnje biljke
Za one sa više prostora, kamelije su odličan izbor. Ove višegodišnje biljke mogu narasti do nekoliko metara u visinu i širinu, a poznate su po svojim raskošnim cvetovima u raznim bojama, najčešće u nijansama ružičaste. Kamelije unose živost i boju u senovite delove bašte, dok njihovo gusto lišće pruža dodatnu privatnost i hlad.
Hortenzije – kraljice senovitih bašta
Hortenzija je pravi izbor za sve koji žele luksuzno cveće u hladu. Ove višegodišnje biljke dolaze u raznim bojama, od nežno plave i ružičaste do ljubičaste i bele, tako da se lako uklapaju u svaku baštu. Pored toga što su vizuelno upečatljive, hortenzije se lako održavaju, a njihovi cvetovi unose nežnost i eleganciju u svaki prostor.
Hoste – ukras svake nijanse
Ako više volite bogato lišće nego cveće, hoste su savršen izbor. Ove biljke dolaze u različitim oblicima, bojama i veličinama, a poznate su po svojoj izdržljivosti i dugovečnosti. Jednom kada se učvrste, hoste mogu krasiti vašu baštu decenijama uz minimalno održavanje. Najbolje uspevaju kada se redovno zalivaju, posebno tokom sušnih perioda, a u kasnu jesen preporučuje se uklanjanje starog lišća kako bi biljka ponovo zasijala u proleće.
Paprati za senovite uglove
Paprati su često prvi izbor za bašte u hladu, ali i za male balkone ili terase. Njihova nežna, razgranata struktura unosi dozu divljine i prirodnosti u svaki prostor. Paprati su izuzetno prilagodljive i ne zahtevaju mnogo nege, što ih čini idealnim za početnike ili one koji nemaju mnogo vremena za baštovanstvo.
Saveti za uspešno višegodišnje baštovanstvo u hladu
Pre sadnje, važno je obogatiti zemljište organskom materijom kao što je kompost, što će poboljšati strukturu zemljišta, drenažu i plodnost. Prilikom sadnje, iskopajte rupu dvostruko širu i dublju od korenove bale, vodeći računa da je osnova biljke u ravni sa površinom zemlje. Nakon sadnje, dodajte sloj malča od dva do tri centimetra, ali ga držite dalje od stabljike kako biste sprečili truljenje.
Nakon sadnje, biljke je potrebno obilno zalivati, posebno tokom prve sezone, kako bi se korenje dobro razvilo, a biljka postala otporna i dugovečna. Redovno uklanjajte uvelo lišće i cvetove i prihranjujte biljke po potrebi tokom vegetacije.
(Tportal.hr)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com