U trendu

Ako obožavate „brzu hranu“

Takozvana brza hrana je veoma popularna, jer odgovara načinu života mnogih. Stalno jurnjava, stalno stres, imate hiljadu i jednu obavezu i hronično nedovoljno vremena da sve te obaveze izvršite… Ko će još u svoj toj žurbi i na hranu da misli? Jeste, morate nešto da pojedete inače ćete „crći od gladi“, to jest, najverovatnije, u nekom trenutku se jednostavno onesvestiti od gladi, ali vremena za neki pristojan obrok nema.

Tu vam se kao super rešenje učini brza hrana – odmah je gotova, ništa ne morate da čekate, samo je kupite, na brzinu pojedete i nastavite sa radom (ili, još verovatnije, radite i dok jedete). Kad ste kod kuće, pa, ni tada nemate vremena za kuvanje i opet pribegavate brzoj hrani. Ukusna je (onoliko koliko uopšte obratite pažnju na ukus, što baš i nije mnogo), priprema vam ne oduzima vreme i treba vam sasvim malo vremena da je „bacite u kljun“ i da nastavite dalje. Plus, neće vam ni dosaditi tako lako, jer se stalno javljaju neke nove vrste – recimo, u kineskoj brzoj hrani stvarno postoji sve i svašta i čak i imate osećaj, za razliku od nekih hamburgera, da ste stvarno pojeli nešto solidno.

Onda se pogledate u ogledalo i ne znate kako ste uspele da se tako brzo ugojite. Jeste, znate da ne jedete baš zdravu hranu, ali ne jedete ni mnogo. Jedete otprilike dvaput (eventualno triput) dnevno – stvarno, kako vam je uspelo da se toliko ugojite?

Odgovor je jednostavan: brza hrana je najčešće veoma kalorična. Recimo, porcija piletine sa kikirikijem (ona iz kineskog restorana) sadrži čak 1.100 kalorija, što je skoro tri puta više od onoga što bi bilo zdravo da unesete jednim obrokom. Jeste, od toga možete dugo biti site, što dovodi do proređenih obroka i usporenog metabolizma. Zbog stresa možete i da ubrzo opet ogladnite – i unesete u sebe još jednu, podjednako kaloričnu, porciju. U oba slučaja, kilogrami će se samo slagati.

Ipak, vi stvarno nemate vremena (a ni energije, čak i kad nađete nešto vremena) za spremanje nekih zdravih i dobrih obroka! Ne brinite, i tu postoji rešenje: samo treba da budete malo pažljivije kad birate šta ćete pojesti. Opredelite se za manje porcije (neka vas njihova veličina ne zavara – i mala porcija ima sasvim dovoljno kalorija da zadovolji vaše potrebe) i za jela koja su pripremljena sa manje masnoće. Konkretno, izbegavajte prelive za salate, majonez, svinjsko meso, umesto pohovanog ili pečenog mesa opredelite se za bareno ili pripremljeno na žaru. Slično važi i za pripremu povrća.

Kad pripremate obrok kod kuće, postoje varijante obroka koji se jako brzo i bez ikakvih komplikacija pripremaju. To su smrznuti riblji fileti (samo se „bace na tiganj“), tunjevina u konzervi (ona bez ulja), smrznuto povrće (samo se obari u slanoj vodi), pasulj iz konzerve… Čak i ako ste prezaposlene, varijante relativno zdrave hrane postoje i nije ih teško naći.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.