U trendu

Jesenja alergija

Kada se pomene sezonska alergija, prva asocijacija većine su proleće i polenska alergija. Ono što je manje poznato (izuzev alergičnima na polen) jeste to da se polenska alergija javlja i na jesen. Otkud sad to i kako s tom alergijom izaći na kraj?

Radi se o tome da na jesen cvetaju neke korovske biljke, među kojima se posebno ističe biljka zvana ambrozija, koja je kod nas dospela iz Amerike. Oni koji su preosetljivi na polen ambrozije mogu imati ne baš male neprijatnosti: curenje iz nosa, peckanje očiju, suze, otečeni kapci, otežano disanje. Simptomi traju nekoliko dana. U zatvorenom prostoru su malo ublaženi, ali, čim se izađe, ponovo se javljaju.

Lekar će, naravno, preporučiti odgovarajuće preparate protiv ove vrste alergije. Kako biste dodatno pomogli sebi, ukoliko se patite s ovakvom alergijom, evo još nekih korisnih stvari. Dok tegobe traju, može da pomogne i ako povedete računa o ishrani. Konkretno, alergični na polen ambrozije dobro će učiniti ako tih nekoliko dana izbegavaju i suncokretovo ulje u bilo kom obliku (suncokret je iz iste porodice biljaka), kao i sve proizvode koji sadrže hidrogenizovano biljno ulje (recimo, krekeri i druge vrste slanog keksa).

U istu porodicu biljaka spada i kamilica, pa bi, dok traje alergija na ambroziju, bilo dobro izbegavati i proizvode od kamilice (čajeve, kao i kozmetičke proizvode). Arnika, koja se dosta koristi u kremama za lice, takođe spada u istu porodicu biljaka, pa bi i te kreme trebalo izbegavati – inače je prilično verovatno da će se alergija pojaviti i na koži.

Premda je ova alergija dosta neugodna, ne traje kao prolećne alergije, već, kao što smo rekli, nekoliko dana. Dakle, nekoliko neprijatnih dana uz suzdržavanje od proizvoda od suncokreta, kamilice i arnike – i, kad to prođe, ponovo ste kao novi.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.