U trendu

Tamna put – zaštita od raka kože?

Uz sve priče o opasnosti od raka kože i dalje postoje neka ne baš tačna uverenja o onome što vas od te izuzetno bolne i često smrtonosne bolesti može zaštititi. Jedno od tih uverenja jeste i da su, ako ste tamnije boje kože, znatno manje šanse da ćete oboleti; možete čak i da preskočite sredstvo za zaštitu od sunčevih zraka i da vam ništa ne bude. Koliko u ovom uverenju ima istine?

Ne baš mnogo. Tačno je da vam prirodno tamnija put pruža veću zaštitu od štetnog dejstva sunčevih zraka nego mlečno bela koža, ali to nipošto ne znači da ste bezbedni. Zapravo, i tamna put vas može dovesti u opasnost – ako se zbog nje previše opustite i zaboravite na zaštitu od sunca.

Međutim, vi u životu niste izgorele, samo vam koža u toku leta postaje još tamnija! To što niste izgorele svakako je prijatno, ali već i tamnjenje kože je izvesno oštećenje – nije bolno kao kad izgorite, ali štetni sunčevi zraci dospeli su dublje nego što bi trebalo i počeli svoje nepovoljno dejstvo.

Naravno, svetlija koža je uvek u većoj opasnosti nego tamna; to važi i za tamnopute osobe. Na šta mislimo? Na to da će delovi vaše kože uvek biti svetliji od ostatka – koža na dlanovima, tabanima, koža ispod noktiju na rukama ili nogama. I to su delovi tela na kojima tamnopute osobe najčešće dobiju rak kože. Što je još gore, ti delovi tela često baš i nisu previše izloženi pogledu (naročito tabani), pa je promene veoma lako ne primetiti dok ne bude prekasno.

Zato, bez obzira na nijansu svoje puti, ne zaboravljajte na zaštitu od sunca (prekrivanje tela odećom, mazanje sredstvom za zaštitu od sunca (ne zaboravite šake i stopala, kao ni nokte na njima), zaštita glave šeširom a očiju naočarima za sunce). Ne želimo da vas prepadamo, ali, bez obzira na nijansu vaše puti, rak kože nije nešto što se dešava samo drugima – može se desiti bilo kome.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.