Mnogi od nas u pola noći osete nepodnošljivu žeđ i trče u kupatilo po čašu vode iz slavine. Ipak, stručnjaci upozoravaju da ta „brza“ hidracija može doneti više neprijatnosti nego koristi.
Promene ukusa i pH vrednosti
Kada voda stoji u cevi ili čaši na sobnoj temperaturi, upija ugljen-dioksid iz vazduha. To snižava njen pH, pa tečnost postaje blago kiselkasta i dobije „ustajali“ miris. U tom procesu isparava i deo hlora koji se koristi za dezinfekciju, pa voda gubi svežinu i dobija nepoželjan ukus.
Otpuštanje metala iz cevi
U starijim domovima cevi mogu biti od bakra ili čak olova, pa se u vodu iz slavine mogu otapati minimalne količine ovih metala. Iako retko dospe dovoljno da bude akutno opasno, dugotrajno konzumiranje takve vode nije idealno, pogotovo kod osetljivih osoba.
Prašina, insekti i nehigijenski uslovi
Čaša ili flaša ostavljena u kupatilu tokom noći mogu biti izložene prašini, pa čak i sitnim insektima. Vlaga i toplota dodatno pogoduju razvoju klica na obodu posude, što može izazvati stomaku neprijatne tegobe.
Obezbedite sebi bezbednu noćnu hidrataciju
Umesto da svaku noć trčite do kupatila, spremite sebi flašu ili zatvorenu čašu sveže, filtrirane vode kraj kreveta. Time izbegavate neprijatne hemijske promene i nehigijenske faktore, a žeđ ćete utažiti brzo i bez rizika.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com