Telu je potrebna povećana hidratacija tokom vrelih letnjih dana, a najprirodniji i najefikasniji način da se to uradi jeste pijenje vode. Posebno je važno da se starije osobe redovno hidriraju, rekla je magistar ishrane Margita Zlatić Crnković za Mirovina.hr
Pored vode, korisni su i biljni čajevi, ali treba uzeti u obzir neke posebne detalje, uključujući konzumiranje leda. Dok većina ljudi voli da pije hladne napitke, starije osobe treba da obrate posebnu pažnju, upozorava nutricionistkinja.
Pića koja starije osobe treba da izbegavaju
Iako sam led nije štetan za zdravu osobu, kod onih sa osetljivim želucem ili problemima sa varenjem može izazvati neprijatne simptome poput grčeva ili nelagodnosti.
„Takođe, osobe sa oslabljenim imunitetom treba da budu oprezne sa ledom iz neproverenih izvora, poput automata za prodaju ili ugostiteljskih objekata, jer može biti potencijalni izvor bakterija ako nije proizveden od bezbedne vode“, napominje ona.
Kada je u pitanju izbor tečnosti, voda je i dalje najbolji saveznik. Zlatić Crnković naglašava da voda ne sadrži kalorije, kofein niti druge stimulanse i da je organizam lako apsorbuje. Za starije osobe koje često osećaju žeđ, važno je da redovno piju vodu, čak i ako nisu žedne.
Neki biljni čajevi mogu biti dobar dodatak, posebno ako se piju mlaki ili ohlađeni, ali ne previše hladni.
„Biljni čajevi, posebno oni bez kofeina poput kamilice, nane, šipka ili roibosa, takođe mogu biti odličan dodatak, posebno ako se piju mlaki ili ohlađeni, ali ne previše hladni. Neki biljni čajevi imaju dodatne prednosti; čaj od šipka je bogat vitaminom C, dok čaj od nane može pomoći kod problema sa varenjem. Međutim, čajeve koji sadrže kofein, poput crnog ili zelenog čaja, treba konzumirati umereno jer kofein ima blago diuretičko dejstvo i može povećati gubitak tečnosti“, objašnjava nutricionistkinja i savetuje da starije osobe izbegavaju određena pića koja mogu negativno uticati na hidrataciju i zdravlje. Gazirana pića obično sadrže mnogo šećera ili veštačkih zaslađivača, a kiseline i ugljen-dioksid mogu iritirati želudac i izazvati nadimanje.
„Pića sa kofeinom u većim količinama, poput energetskih pića, jakih čajeva i kafe, takođe nisu dobar izbor jer mogu izazvati dehidraciju, visok krvni pritisak, nemir ili nesanicu. Alkoholna pića, posebno pivo i žestoka pića, treba konzumirati sa velikim oprezom jer mogu dodatno dehidrirati organizam, poremetiti elektrolitski balans i uticati na efikasnost lekova. Takođe, voćni sokovi sa dodatkom šećera, iako naizgled zdravi, često sadrže mnogo kalorija i šećera, a malo dijetetskih vlakana. Ako se konzumiraju, trebalo bi da budu razblaženi prirodni sokovi, u malim količinama“, zaključuje Margita Zlatić Crnković, magistar nutricionizma.
(Net.hr)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com