U trendu

Volite da odremate poslepodne: Oprez, evo koliko treba da traje dremka

Poslepodnevna dremka može da poveća koncentraciju i raspoloženje. Međutim, dremanje mora da bude kratko, od 10 do 20 minuta, jer malo duže dremanje može izazvati kontraefekat – odnosno, da se osećate premoreno, piše B92.

Prednosti poslepodnevnog dremanja

1. Poboljšava učenje

Dremanje tokom dana moglo bi poboljšati veštine učenja. Ne samo da dremanje poboljšava fokus i pamćenje, što vam može da pomoći da naučite i zadržite informacije, već su studije takođe otkrile da je sposobnost učenja novih informacija poboljšana odmah nakon dremanja.

2. Niži krvni pritisak

Novo istraživanje pokazuje da poslepodnevno spavanje može značajno sniziti krvni pritisak. Rezultati studije predstavljene na godišnjem naučnom zasjedanju Američkog kardiološkog koledža 2019. pokazuju da je podnevni san podjednako efikasan u snižavanju krvnog pritiska kao i druge promene u načinu života, poput smanjenja konzumacije soli i alkohola. Studija je otkrila da su dremanja u proseku snizila krvni pritisak za 5 mm Hg.

3. Bolje raspoloženje

Dremanje tokom dana može poboljšati i vaše raspoloženje. Kratko spavanje podiže nivo energije i pomaže vam da preživite popodnevni pad energije.

Neželjeni efekti spavanja tokom dana

Dok se pokazalo da dremanje nudi brojne zdravstvene prednosti, može proizvesti i neželjene efekte. Dremanje koje prelazi 20 minuta može povećati inerciju sna, zbog čega se osećate umorno i dezorijentisano. Ovo se događa kada se probudite iz dubokog sna. Takođe predugo spavanje popodne ili prekasno popodne može otežati dobar san tokom noći. Ovo je još gore za ljude s nesanicom koji već imaju problema sa spavanjem noću.

Koliko dugo treba spavati popodne?

Ograničavanje spavanja na 10 do 20 minuta može učiniti da se osećate budnije i osveženo. Više od toga sve duže od 30 minuta će verovatno za posledicu imati da se osećate usporeno, umorno i umornije nego pre nego što ste zaspali.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.